Beykoz Müftüsü Hüseyin Demirtaş Semerkand TV’de önemli açıklamalarda bulundu

muftu

Beykoz Müftüsü hemşehrimiz Hüseyin Demirtaş , Semerkand TV’de dün akşam yayınlanan Rahle isimli programda önemli açıklamalarda bulundu.

Müftü Demirtaş , “Fütüvet Ahlakı ve Din”   konulu programda İslam Dininin, insan tabiatında yer alan fütüvvet (delikanlılık/yiğitilik/mertlik/gençlik ) ve müruet  (kişilik) damarı üzerine bina edildiğini belirterek , kişilik ve delikanlılığını yitirmiş insanların, İslam  ile buluşmasının sahici olamayacağını belirtti.

Müftü Demirtaş, Türk Milletinin delikanlı bir millet olduğunu söyleyerek şunları söyledi:

“ Gerek Selçuklu ve gerekse Osmanlıyı incelediğimizde sosyal hayatın dinamikleri çerisinde  Fütüvvet ahlakının önemli bir yer tuttuğunu görüyoruz. Selçuklu’da Fütüvvetnameler , Osmanlı’da Ahilik Teşkilatı bu delikanlılığın yansımalarıdır. Bir esnaf teşkilatı olan Ahilik , değerler üzerine kurulmuş  bir esnaf teşkilatıdır. Belli değerleri özümsemiş insanlar üretime katılabiliyor.”

Müftü Demirtaş, Beykoz’da makamı bulunan Yuşa bin Nun’un delikanlı vasfı ile (feta)  Kur’an-ı Kerimde (Kehf,60)  zikredildiğini belirtti. “Musa, genç arkadaşına/fetâsına: Ben iki denizin birleştiği yere ulaşmaya yahut yıllarca yürümeye kararlıyım, demişti.” Burada geçen fetânın Yûşa olduğu tefsirlerde geçmektedir.

Müftü Demirtaş , delikanlı olmanın 3 şartı olduğunu belirterek   şunları söyledi:

“Delikanlı olmanın 3 temel özelliği vardır: 1- Dağarcığında Bilgi ( marifet), 2- Ellerinde hüner ( meslek sahibi olma) 3 – Davranışlarında merhamet ve erdem..”

Sufizm ve delikanlılık ilişkisi ve diğer konular, programda cevabını bulan konular içerisinde yer alıyor.

nono

RAHLE  Programı bütün detayları ile bu akşam  saat: 22.00’de Semerkand TV’de.

http://www.semerkand.tv/site/canli.aspx

Son Dakika

One Thought to “Beykoz Müftüsü Hüseyin Demirtaş Semerkand TV’de önemli açıklamalarda bulundu”

  1. ömer özcan

    Çocukluğumuz Müftü Efendiyle beraber geçti.Müftü Bey kardeşi Hasanla beraber güzel ezan okuyordu.Selamlar

Comments are closed.