Şalpazarı’nda süt sığırcılığı hamlesi

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

sut sigirciligi

Atilla Ataman’dan üreticilere doping: Tereyağının kilosuna 100 TL, patatese 15 TL vereceğim

Şalpazarı’nda Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü, Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü, Kaymakamlık ve İlçe Ziraat Odası işbirliği ile Gökçeköy Mahallesi’nde düzenlenen, “Süt Sığırı Yetiştiriciliği Kursu” na katılarak kursu başarıyla tamamlayan kursiyerlere belgeleri törenle dağıtıldı.

DSC_0356

Gökçeköy Ortaokulu binasında düzenlenen kursa Gökçeköy’ün yanı sıra, Sinlice ve Kuzuluk’tan toplam 61 kursiyer katıldı. Ziraat Mühendisi Hüseyin Rahmi Türker ve Veteriner Hekim Reşat Baş tarafından 2 haftada 80 saat süreyle eğitilen kursiyerlerden 9’u yapılan değerlendirmede 100 tam puan aldı. Bunlar arasında çekilen kurada Sinlice Mahallesi’nden Temel Karadeniz’e, Şalpazarı Kaymakamlığı SYDV tarafından bir süt ineği hediye edildi.

kaymakam-sut-sigiri

Hayvancılığa yönelin

Belge töreninde bir konuşma yapan Şalpazarı Kaymakamı Murat Beşikci, fındık arazisi rantabl olmayan vatandaşların fındıkları sökmelerini ve hayvan yetiştirmeye yönelik yem yetiştirmelerini istedi. Kaymakam Beşikci, “Fındıktan ne kazanıyorsun biz 3-4 yıl sübvanse edelim. Yeterki hayvancılıkla uğraşsın. 2 senede bir don vuruyor, bir sene az ürün alıyor, iki sene hiç almıyor. Orada arazi yatıyor boşu boşuna. Sökelim fındık ağaçlarını, orada hayvanlara yem yetiştirilsin. Ağaç başına para verelim gerekiyorsa. Her sene oradan ne kadar ürün alıyorsa peşin biz verelim” dedi.

Törene katılan Sri Lanka Trabzon Fahri Konsolosu İşadamı Atilla Ataman da kursiyerlere belge verirken yaptığı konuşmada, üreticiye doping yapacak taahhütlerde bulundu.

işadamı-atilla-ataman

“Tereyağı’na 100, patatese 15 Lira vereceğim”

Şalpazarı’ndan gurbete gidenlerin asgari ücretle oralarda çalıştığını ifade eden Atilla Ataman, “Karı-koca çalışsa eline 2 bin 800 TL geçecek. Ev kirası 1000 TL, Çocuk bakımı 800 TL. 1.800 TL gitti. Bu insanlar para bulup kurbanda memlekete ziyarete bile gelemiyorlar.Önümüzdeki yıl eğer yayık tereyağ yaparsanız, sütü kaynatıp yoğurttan yayık tereyağ yaparsanız, tereyağının kilosunu 100 TL’den almayı taahhüt ediyorum. Şalpazarı’na ait orijinal patatesin kilosunu da 15 TL’den alacağım ve sattıracağım” diye konuştu.

Törene; Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Metehan İlarslan ile İl ve İlçe Personeli, İlçe Jandarma Komutanı Mehmet Mis, İlçe Emniyet Amiri Sezer Turan, Belediye Başkan Yrd. Faruk Beldüz,  Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Temel Dural, Gökçeköy Muhtarı Turan Köse, Kuzuluk Muhtarı Kadem Tok, Üzümözü Muhtarı Mehmet Mertoğlu, kursiyerler ve vatandaşlar katıldı.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir