Şalpazarı MYO’da İtfaiye Haftası kutlandı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Trabzon Üniversitesi Şalpazarı Meslek Yüksek Okulu’nda, 25 Eylül – 1 Ekim “İtfaiye Haftası” nedeniyle bir etkinlik düzenlendi. Düzenlenen etkinlikte Arama Kurtarma Köpeği Rita izleyenlerden bol bol alkış aldı. Trabzon Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanı Mehmet Olcay Bal, itfaiye denilince akla ilk olarak yangın söndürmenin geldiğini oysa itfaiye teşkilatının 15 ayrı görevi bulunduğunu söyledi.

Okulun konferans salonunda düzenlenen programın açılış konuşmasını MYO Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Harun Kahveci yaptı. Programda Şalpazarı İlçe Kaymakamı Zekeriya Murat Şahan, Şalpazarı Belediye Başkanı Refik Kurukız ve Trabzon Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanı Mehmet Olcay Bal da birer konuşma yaptılar.

Trabzon Üniversitesi Şalpazarı MYO’da düzenlenen İtfaiye Haftası kutlama programında bir konuşma yapan Şalpazarı Belediye Başkanı Refik Kurukız, “Sizlerin sayesinde bizler evlerimizde yuvalarımızda rahat rahat huzurla güvenle yaşıyoruz. Çünkü sizlere güveniyoruz” derken, Şalpazarı Kaymakamı Zekeriya Murat Şahan da, “Canları uğruna canlar kurtarmak için mücadele eden tüm itfaiyecilerin, itfaiyeciler gününü kutluyorum” dedi.

Törende Şalpazarı MYO öğrencileri hep birlikte itfaiyeci duası yaptılar.İTFAİYE TEŞKİLATLARIMIZI DİJİTALLEŞTİRİYORUZ

Trabzon Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanı Mehmet Olcay Bal da, “İtfaiye teşkilatının yönetmeliğinde 15 ayrı görevi olmasına rağmen, itfaiye denince akla ilk yangın söndürme görevi gelmekte” diyerek, günümüzde;  afetlerde, depremlerde, sellerde 15 ayrı görevi yürüten bir itfaiye teşkilatı haline geldiklerini söyledi.  Mehmet Olcay Bal daha sonra şöyle konuştu:

“Görevlerini yürütürken, itfaiye geç kaldı, yanlış müdahale etti gibi türlü şikayetlerle karşılaşmaktayız. İtfaiye Teşkilatları yürüttüğü projelerle dijitalleşmektedir. Araç takip sisteminin kurulması bu anlamda çok önemlidir. 112 Çağrı Merkezlerinin getirdiği kolaylıklarla da şu an itibariyle ihbarın geldiği ilçe ve ilde geldiği saat ve dakika kayıt altına alınmakta, ihbarın itfaiye istasyonlarına aktarıldığı zaman hangi itfaiye aracının hangi güzergahtan gittiği, kaçıncı dakika ve saniyede olay yerine ulaştığı çok rahat bir şekilde tespit edilmektedir. Bu gelinen noktayı daha ileri bir seviyeye taşıyabilmek için şu an itfaiyede kameralı sistemlerle olay yerinin görüntülenmesi, olay yerinin yönetilmesi ve afet organizasyonunun sağlanması anlamında yenilikler üzerinde çalışmaktayız. Trabzon İtfaiye Teşkilatı olarak da İtfaiye Otomasyonu adı altında bir program kurduk. Bu program üzerinden hem itfaiye araçlarının olay yerine müdahalesini tertipleyebildiğimiz gibi olay sonrası tuttuğumuz itfaiye olay raporlarının vatandaşlarımıza en hızlı yoldan ulaştırılmasını amaçlıyoruz. Bugün itibariyle Türkiye’deki İtfaiye Teşkilatlarımız dünyanın sayılı itfaiye teşkilatları arasında yer aldığını söyleyebiliriz. MYO’larda 4 yıllık fakültelerde yetişen arkadaşlarımızın itfaiye teşkilatlarına girmeleriyle birlikte bu seviyenin daha da yükseleceğine inanıyoruz. Bu vesile ile köklü bir Teşkilatı olan Trabzon İtfaiyesinin ve tüm İtfaiye teşkilatlarının 308’inci yıldönümünü ve İtfaiyecilik haftasını kutluyor, arkadaşlarımıza da yeni eğitim öğretim yılında başarılar diliyorum.TRABZON BB İTFAİYE DAİRESİ BAŞKANLIĞI ÇOK ÖNEMLİ PAYDAŞIMIZ

Trabzon Üniversitesi Şalpazarı MYO Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Harun Kahveci,  “Sicil Savunma İtfaiye programımızda il genelinde baktığımız zaman en büyük paydaşımız Trabzon Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığıdır. Hocalarımızın verdiği teorik bilgilerin bu paydaşlarımızla birlikte pratik uygulaması yapılıyor. Gençlerimiz bu pratik uygulamalarla Türkiye’de en ileri düzeyde bilgiyle donatılmış aynı zamanda uluslararası arenada karşılaşılan her türlü bilgi ve beceriye sahip oluyor. Biz burada ulusal ve uluslararası anlamda en güçlü bir eğitim programını yürütüyoruz” diye konuştu.Program sonrasında; Trabzon Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı tarafından, Şalpazarı Anadolu İmam Hatip Ortaokulu ve Lisesi öğrencilerinin de katıldığı, yangına müdahale ve arama kurtarma tatbikatı gerçekleştirildi. Arama Kurtarma Eğitmeni İsmail Ersoy tarafından eğitilen, arama kurtarma köpeği “RİTA” büyük beğeni topladı.Arama Kurtarma Köpeği Rita’yı alkış yağmuruna tuttular. Adı, özgür ve çalışkan anlamına gelen Rita, eğitmeni İsmail Ersoy’un komutlarını yerine getirirken herkesin beğenisini kazandı.
İtfaiye Haftası Programı, MYO binasının önünde toplu fotoğraf çekimi ile son buldu.

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir