Şalpazarı MYO’nun Afet Tatbikatı nefes kesti

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Trabzon Üniversitesi MYO’nun bu yıl 2’incisini düzenlediği Afet Tatbikatı izleyenlerden tam not aldı. Geçen yıl Beşikdüzü’nde düzenlenen tatbikat bu yıl Şalpazarı İlçesi’nin Acısu yolu üzerindeki Düzköy Mahallesi Köprüsü civarında düzenlendi.

Şalpazarı MYO öğrencilerinin; Yangın, Kentsel Arama Kurtarma ve Doğada Arama Kurtarma Tatbikatı deyim yerindeyse nefes kesti. Şalpazarı Kaymakamı Semih Memiş, Şalpazarı Belediye Başkanı Refik Kurukız, Trabzon Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı yetkilileri ve diğer bazı yetkililer öğrencilerin yangın söndürme ve arama kurtarma tatbikatlarını heyecanla izlediler.

Yoğun yağmur altında gerçekleştirilen tatbikatlar gerçeğini aratmadı. Çıkan yangında baygınlık geçiren vatandaşlar kurtarılarak Ulusal Medikal Kurtarma Ekiplerine (UMKE) teslim edildi. Yangına yapılan müdahale ile de kısa sürede yangın söndürüldü ve soğutma işlemi gerçekleştirildi.

İzleyenler Doğada Arama Kurtarma tatbikatında da, engebeli arazide yuvarlanan vatandaşın kurtarılmasına tanıklık ettiler. Arama Kurtarma Ekipleri tarafından yüksek yamaçtan kazazedenin yanına inen ekipler, kazazedeye ilk müdahaleyi yaptıktan sonra ambulansa teslim ettiler.

Tatbikat sonrasında bir konuşma yapan Şalpazarı MYO Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Dönüş Gençer, risk durumlarında ve afetlere karşı ortak kriz yönetiminin önemini gösteren başarılı bir tatbikat gerçekleştirildiğine vurgu yaparak, idari personel ve öğrencilerine teşekkür etti.

Şalpazarı Kaymakamı Semih Memiş ve Belediye Başkanı Refik Kurukız da konuşmalarında Şalpazarı Meslek Yüksekokulu öğrencilerine, eğitimde görev alan akademisyenlere ve Şalpazarı Meslek Yüksekokulu yönetimine teşekkür ettiler.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir