Şalpazarı’nda kıraathanelerdeki masalara “Kadına Şiddete Hayır” sloganlı örtüler seriliyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Vakfıkebir Sosyal Hizmet Merkezi,”Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele 4. Ulusal Eylem Planı” kapsamında kamu kurumlarındaki personele, sivil toplum kuruluşları başta olmak üzere toplumun tamına yönelik mahallelerde, halk eğitim kurslarında, okul veli toplantılarında ve kıraathanelerde, “Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele” ye farkındalık kazandırmak amacıyla seminerler vererek bilgilendirme çalışmaları yapıyor.

Bu yönde yapılan çalışmalara farklı bir bakış açısı kazandırmanın yanında daha geniş kitlelere ulaşılmasının hedeflediklerini belirten Vakfıkebir Sosyal Hizmet Merkezi Müdürü Yaşar Saral,  “Günümüzün en yaygın insan hakları ihlallerinden biri olan aile içi ve kadına yönelik şiddet; kadınlara fiziksel, cinsel, psikolojik veya ekonomik zarar veya ıstırapla sonuçlanan ya da sonuçlanması muhtemel bir ayrımcılık biçimi olarak ülkelerin öncelikli çözmesi gereken sorunlardandır. Kadına yönelik şiddet; kadınların onuruna, bedensel ve ruhsal bütünlüğüne ailelere, toplumlara ve gelecek nesillere ciddi anlamda zarar veren bir olgudur.” diyerek, Kadına yönelik şiddetle mücadelede  toplumun tüm kesimlerinin ortak ve kararlı mücadelesinin çok önemli olduğunu söyledi.

Kaymakam Memiş: Şiddeti hayatımızdan tamamen çıkaralım

Vakfıkebir Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’nce masalarına, “Kadına Şiddete Hayır” anlamında sloganların yer aldığı örtüler serilen Şalpazarı İlçesi’ndeki bir kıraathanede düzenlenen etkinlikte konuşan Kaymakam Semih Memiş, “Şalpazarımız şunu söyleyebilirim; şiddet konusunda kötü bir noktada değil, iyi bir noktada. Bu anlamda şiddetin hayatımızdan tamamen çıkması için de her türlü çabayı ve fedakarlığı da göstermemiz gerekmektedir. Ben emek veren bütün personelimiz olmak üzere, kadınlarımızın, erkeklerimizin, çocuklarımızın her zaman yanında olduğumuzu tekrar söylüyorum. Bu anlamda İlçemizin daha huzurlu bir yer olmasını temenni ediyorum.” diye konuştu.

Başkan Kurukız: Hedef Şalpazarı’nda sıfır vaka

Şalpazarı Belediye Başkanı Refik Kurukız da, “Trabzon’un batısındaki 5 İlçede 3 vaka ile birlikte en az şiddet görüldüğü bir ilçedeyiz. Öncelikle sizlerle gurur duyuyoruz. Bunu sıfıra indirebilmek için mücadele ediyoruz. Abalu Kıraathanesi’ni pilot kahve seçerek buradan başladık. Bunu tüm kahvehanelerimize yaygınlaştıracağız. Biz Türk toplumu olarak İslam inancı taşıyan vatandaşlar olarak kadına değil, her türlü canlıya yapılan şiddete karşıyız. Kadınlarımız bizim baş tacımız. Kadınlar bizim annelerimiz, kızlarımız, eşlerimiz, her şeyimiz. Onları korumak bizim aynı zamanda hem vicdani, hem dini hem de asli görevlerimizden bir tanesidir. İnşallah bundan sonra bu sayıyı sıfırlayacağız” dedi.

Abalu Kahvesi’ndeki etkinliğe; Şalpazarı SYDV Müdürü Hurşit Akgün ile bazı daire amirleri de katıldı.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir