Hacı Remzi Yavuz Akçiriş Mahallesi’nde ebediyete uğurlandı

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

remzi-yavuz

Samsun’da 80 yaşında hayata veda eden, Hanecioğlu Hacı Hasan Yavuz’un oğlu Emekli İlahiyatçı Hacı Remzi Yavuz‘un cenazesi dün Akçiriş Mahallesi’nde düzenlenen törenle ebediyete uğurlandı.

Bir süreden beri rahatsızlığı nedeniyle evinde tedavisi sürdürülen Samsun eski İmam Hatip Okulu Müdürü Hacı Remzi Yavuz, Cuma günü sabah saatlerinde vefat etmişti. Hacı Remzi Yavuz‘un cenazesi akşam saatlerinde memleketi Şalpazarı İlçesi’nin Akçiriş Mahallesi’ne getirildi. Merhum Hacı Remzi Yavuz’un cenazesi dün Akçiriş Mahallesi Camii’ndeki öğle namazının ardından kılınan cenaze namazını müteakip Mahalle kabristanlığına defnedildi.

Hacı Remzi Yavuz‘un cenaze töreninde bir konuşma yapan okul arkadaşı Diyanet İşleri eski Başkan Yrd. Rıza Selimbaşoğlu, “Remzi hoca çok büyük hizmetleri olan bir arkadaşımız. Samsun İmam Hatip Okulu’nda uzun yıllar müdürlük yaptı. Çok talebe yetiştirmiştir. Faal bir insandı. Aramızdaki dostluk, arkadaşlık hiç bozulmadan, hiç kavga olmadan devam etti. Kendisine Allah’tan rahmet diliyorum. O yeni bir hayata başlıyor. Müslümanlar için ölüm son değildir. Ölüm yeni bir başlangıçtır” dedi.

remzi-yavuz-cenazesi

Cenazeye Hacı Remzi Yavuz‘un ailesi, yakınları, öğrencileri ve çok sayıda arkadaşının yanı sıra; AK Parti Şalpazarı İlçe Başkanı Murat Topkara‘nın da aralarında bulunduğu vatandaşlar katıldı.

remzi-yavuz-cenaze2

İlk mektepli din adamlarından biriydi

Türkiye Cumhuriyeti kurulduktan sonra ilk mektepli din adamlarından olan Hacı Remzi Yavuz, 27 okul numarasıyla Trabzon İmam Hatip Lisesi’nin ilk öğrencilerindendi. Düzce ve Adapazarı’nda hafızlığını yaptı. İlk görev yeri Pazar Kapı Camii İmamlığı oldu.

remzi-cenaze3

Bir süre imamlığa devam etti. Adana İmam Hatip Okulu’na müdür başyardımcılığı yaptı. Başarılarından dolayı Samsun İmam Hatip Okulu Müdürlüğü görevine atandı. Uzun yıllar burada müdürlük yaptı. Çeşitli sosyal faaliyetlerde bulundu. Samsun’da İmam Hatip’e kız öğrencileri almak için büyük uğraş verdi. Büyük ilgi gördü. Samsun’a açılan İlahiyat Fakültesi’nin kuruculuğunu yaptı. Kamuda çalıştığı dönemde bir çok başarılara imza attı. Emekli olduğu dönemde de siyasete atıldı. FP’den Samsun Belediye Başkan Aday Adayı oldu. Sonra da Milletvekili Aday Adayı oldu. Çeşitli STK’da kurucu üyelik, başkanlık yaptı. Müteahitliğe soyundu. Bir dönem müteahitlik yaptı. Kooperatif kurarak konut inşa etti.

cenaze-remzi-yavuz1

Bu faaliyetleri yürütürken 10 yıl kadar önce hastalandı. Alzheimer hastalığına yakalandı. Son 3 yıl hastalığı iyice ağırlaştı. Samsun’daki evinde dün sabah rahatsızlandı. Hastaneye kaldırılırken vefat etti.

cenaze-remzi-yavuz2

Hacı Remzi Yavuz 2 kız 2 erkek 4 çocuk babasıydı. Merhum İlahiyatçı Hacı Remzi Yavuz, Şalpazarı’nın eski Müftüleri Tavil İmamoğlu ve Ahmet Arslantürk gibi bir çok müftünün yetiştirilmesinde emek sahibiydi. Geyikli Belediyesi eski Başkanı Ahmet Yüksel Gülay da onun öğrencilerinden biriydi.

Merhum Hacı Remzi Yavuz‘a Allah’tan rahmet, yakınlarına da başsağlığı diliyoruz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. 20 Kasım 2016, 11:43

    Remzi Yavuz Hocaya Allah’tan rahmet, yakınlarına da başsağlığı dilerim.