Sahil Güvenlik, boğulmalara karşı öğrencileri uyardı

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

bogulma

Trabzon Sahil Güvenlik, İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün hazırladığı bir program çerçevesinde, yaklaşan yaz sezonu öncesi, yaz aylarında çeken akıntı nedeniyle yaşanan boğulmalara karşı lise öğrencilerini konferansla bilgilendirdi.

Sahil GüvenlikTrabzon Grup Komutanlığı emrinde görevli S.G. Teğmen Doğan Kaya, S.G. Astsb. Kd. Çvş. Hamza Gökçe ve S.G. Kurbağa Adam Şenol Bekar, dün Şalpazarı’na gelerek Ayten Yılmaz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerine iki oturumda boğulmalara karşı uyarıcı bilgiler sundu.

DSC_0186DSC_0195

Karadeniz’in tuz oranının düşük olması nedeniyle son yıllarda yüzmek isteyen vatandaşlarla dolup taştığını ve bilgisizlik nedeniyle onlarca boğulma vakaları yaşandığını açıklayan Trabzon Sahil Güvenlik Görevlileri, çeken akıntının yaz aylarında Karadeniz’de boğulmalara neden olduğunu belirterek, “Karadeniz’in cilvesi olarak nitelenen doğanın jeolojik yapısı gereği meydana gelen çeken akıntıyı bilmek ve tanımakla bu olayları engelleyebiliriz” dediler.

DSC_0189  DSC_0187

Sizinle su altında karşılaşmak istemeyiz
“Hepiniz pırıl pırıl gençlersiniz. Hiç birinizle su altında karşılaşmak istemeyiz” diyen S.G. Görevlileri, çeken akıntıya yakalan kişilerin sahile paralel yüzmelerini ve yardım istemelerini öneren Sahil Güvenlik Görevlileri, “Akıntı fırtınalı havada oluşur, çeken akıntıya yakalanan kişi sahile paralel yüzerek, ya da suyun üzerinde durarak, yardım isteyerek bu olayı atlatabilir. Sahile doğru yüzmeye çalışmak yanlış, boğulmalar bu nedenle oluyor. Ayrıca cankurtaran bulunmayan yerlerde denize girmeyin” şeklinde konuştu.

DSC_0183

Konferansın ardından Şalpazarı Ayten Yılmaz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Mustafa Demir, “Devletimiz hep yanımızda. Allah devletimize zeval vermesin. Bakın işte çocuklarımızı boğulmalara karşı uyarıyor” diyerek,  Trabzon Sahil Güvenlik Komutanlığı Görevlilerine,  video destekli sunumlarından dolayı teşekkür etti.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir