Trabzonlular Büyükşehir iftarında bir araya geldi

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

maxxxgi

Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın da katımıyla Trabzon Yavuz Selim Sahasında düzenlenen şehir iftarına 5 binin üzerinde vatandaş katıldı. İftar programına; AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Trabzon Milletvekili Süleyman Soylu, Trabzon Valisi A. Celil Öz, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç eski Bakan Faruk Özak, eski Milletvekilleri Asım Aykan, AK Parti YSK Temsilcisi Şeref Malkoç, Basın İlan Kurumu eski Genel Müdürü Mehmet Atalay, AK Parti İl Başkanı Haydar Revi, TTSO Başkanı Suat Hacısaihoğlu ve ilçe Belediye Başkanları ile çok sayıda vatandaş katıldı.

İftar 5 bin kişilik iftar programında sahada 10’ar kişilik toplamda 500 masa kuruldu. İftar programında menü olarak çorba, güveç, pilav, ayran ve tatlı verildi. İftar için toplamda 1 ton et, 550 kilo patates, 500 kilo pirinç, harcanırken, 5 bin ayran dağıtıldı. Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği programda iftar menüsünden ayrı olarak 1000 sandviç dağıtıldı.

iftar

Trabzon Büyükşehir Belediyesi Kanuni Mehter Takımı’nın da konser verdiği program öncesi açılış konuşması yapan Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, “Trabzon’da ramazan barışı, iyiliği ve sevgiyi getirir. Şimdiden bayramınız mübarek olsun. Siz kıymetli Trabzonlularımız, zamanlarına ayırıp buraya teşrif ettiğiniz için Allah sizden razı olsun. Bizlere şeref verdiniz” dedi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu ise, “7 Haziran seçimlerine kadar Trabzonlu hemşerimiz onlarla birlikte büyük mücadele içinde olduk. Allah’a şükürler olsun ki Trabzonlu hemşerilerimiz kendileriyle birlikte olan bu büyük mücadeleye sahip çıktılar. Onlar bilsinler ki bize vermiş oldukları emanet, asla ve asla hiçbir şekilde bir sıkıntıyla karşı karşıya kalmayacaktır. Bugüne kadar ülkemizin zenginleşmesi, özgürleşmesi, yarına güçlü adımlarla gitmesi için nasıl bu büyük mücadeleyi ortaya koyan ve sürdüren bu kadro sorumluluğunu hissetmişse yine aynı sorumluluğu hissedecektir. Millet hizmet medeniyet hareketi aynı şekilde yolculuğuna devam edecektir Trabzon’a teşekkür ediyoruz. Büyükşehirler arasında oyunu muhafaza eden koruyan birinci şehir unvanını elde etti.” dedi.

Trabzon Valisi A. Celil Öz, “Bu güzel alanda Ramazan’ın bereketini sizlerle birlikte yaşamanın mutluluğunu yaşıyoruz” dedİ.

İftar sonrasında da Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, şu şekilde konuştu:

Bu akşam sayın başbakanımızın özel olarak sizlere selamlarını getirdim. Kendisi Trabzon’da iftar kurmayı arzu etmişti. Ama bugünlerde hükümet kurma çalışmaları başladı, ben deniz bu iftar için görevlendirdi. Bene vekil kıldı. Sizleri seviyorlar, sizlere selam var. Sizlerle birlikte olmak için inşallah bir fırsat arıyorlar.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, “Eğer iyi bir işbirliği yapabilir, dürüst, samimi bir ortaklık kurabilirsek elbette uzun ömürlü bir hükümetle yola devam edeceğiz. Bugünlerde bu görüşmelerin bayram sonrası olumlu sonuçlanacağını size müjdeleyebilirim” dedi.

iftarı

“HÜKÜMET DEYİNCE AKLA BİZ GELİYORUZ”

Ülkenin hükümetsiz kalmasını istemediklerini belirten Arınç, “Çünkü hükümet olmasa işler karışır, ekonomi geriler, içeride toplumsal barış bozulur, verilecek kararlar verilmez olur, ülke bir kaosa bir krize sürüklenebilir. Onun için Türkiye sahipsiz ve hükümetsiz kalmamalıdır. Hükümet deyince de akla biz geliyoruz. Ana muhalefetin milletvekili sayısı bizim yarımız kadar, diğer partilerin ise 3 buçuk misliyiz. Mademki millete hizmet etme noktasında verilen karar böylesi bir karardır, koalisyon hükümeti kuracağız. Bunda da iyi niyetliyiz. Perspektifimiz ülkeye hizmet için hangi partiyle daha yakın bir noktada bunlara bakıp hükümeti kuracağız. Hiçbirisi yanaşmıyor ya da hiçbirisiyle hükümet kurma imkanı bulamıyorsak, gönlümüz açık ve ferah milletin huzuruna gideceğiz ve erken seçimde varız diyeceğiz. ‘hükümet kurdurmadılar, millete hizmet etme imkanı da vermediler. Sana geldik ey milletim, gel en güzel kararı ver’ diyeceğiz. Ne zaman yapılacaksa bu seçim eminim tekrar iktidar bulacağız. Bize iktidar olmak yakışır, koalisyonun ortağı olmaktan daha fazla” ifadelerini kullandı.

“BİZİM PARTİ SEÇME GİBİ LÜKSÜMÜZ YOK”

HDP’ye baraj aştırmak suretiyle içeri ve dışarının desteğiyle AK Parti’yi aşağıya çekme imkanı bulduklarını kaydeden Arınç, “Herhangi bir partiyle hükümet kurma noktasında olduğumuzda, farklı düşünenler olacaktır. Elbette bizde bunlara dikkat ediyoruz. Bizim parti seçme gibi bir lüksümüz yok, bizim kırmızı çizgilerimiz yok, bizim prensiplerimiz ve ilkelerimiz var. Bu seçime mahsus HDP’ye baraj aştırmak suretiyle içeri ve dışarının desteğiyle AK Parti’yi aşağıya çekme imkanı buldular. Bunu söyleriz ama bununla yatıp kalkmayız. Bize düşen tek başına iktidar olmaktır. Bizim partilere karşı tavrımız millete hizmette hangi noktalarda buluşuyoruz, hedefimiz ne? Çözüm süreci ve diğerleri hangisinde daha çok anlaşabilirsek o partiyle hükümet kuracağız. Sıkılan yumrukla el sıkışılmaz, biz elimizi açtık. Eğer iyi bir işbirliği yapabilir, dürüst, samimi bir ortaklık kurabilirsek elbette uzun ömürlü bir hükümetle yola devam edeceğiz. Bugünlerde bu görüşmelerin bayram sonrası olumlu sonuçlanacağını size müjdeleyebilirim. Ülkeyi hükümetsiz bırakmayız. Millet kararını verdi daha bir ay önce, 2 sonra karşısına çıkıp da, ‘senin verdiğin karar yanlıştı hadi düzelt bakalım’ demek vicdanlı bir hareket olmaz. Bizim ihtiyacımız yok ülkenin hükümete ihtiyacı var, ülkenin hükümetsiz kalma imkanı yoktur” diye konuştu.

iftar3

AKŞAM NAMAZI YAVUZ SELİM CAMİİ’NDE KILINDI

İftar programı sonrası Arınç ve beraberindekiler Yavuz Selim Camii’ne giderek akşam namazını kıldı. Namaz çıkışı vatandaşlarla çay içip sohbet eden Arınç, misafirperverliklerinden dolayı Trabzonlulara teşekkür etti.

TERAVİH MEHMET AKİF ERSOY CAMİİ’NDE

Teravih namazını Bahçecik Mahallesi Mehmet Akif Ersoy Camiine kılan Başbakan Yardımcısı Arınç, teravih namazının ardından vatandaşlarla çay içti, sohbet etti. Trabzon Valisi Abdil Celil Öz, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve AK Parti Trabzon Milletvekili Süleyman Soylu, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr.Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Ortahisar Belediye Başkanı Av. Ahmet Metin Genç, AK Parti İl Başkanı Haydar Revi ve diğer davetlilerle birlikte Bahçecik Mahallesi Mehmet Akif Ersoy Camiine gelen Başbakan Yardımcısı Arınç’ın kendisine gösterilen ilgili karşısında memnun olduğu gözlenirken, Trabzon’da bulunmaktan son derece mutlu olduğunu söyledi.

SAHUR ZORLU’DA, SABAH NAMAZI AYASOFYA CAMİİ’NDE

Sahuru Zorlu Grand Otel’de yapan Arınç ve beraberindekiler sabah namazını Ayasofya Camii’nde kıldı.

Cami çıkışı basın mensuplarını sorularını cevaplayan Arınç, Ayasofya Camisi’nin eskisinden daha çok halkın ve turistlerin rağbet ettiği bir mekan haline geldiğini belirterek, “Sabah namazını arkadaşlarla birlikte Ayasofya’da kıldık. Fatih’in Trabzon’u fethinden sonra burası kilise olmaktan kılıç hakkı olarak fetih hakkı olarak camiye dahil edilmişti. 400 yılı aşkın bir zaman cami olarak ibadete açık oldu. Sonra araya bazı devreler girdi, müze olarak kullanıldı. Sonradan burasının Kültür Bakanlığı ile müze olmakla ilgili mahkeme kararları Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün lehine neticelendi. Burasının cami olduğunu tahakkuk etti. Gayrimenkul ile ilgili bir kanun var; orada ‘İbadet dışında başka bir sebeple kullanılamaz’ diyor. Burası da cami olduğuna göre ibadete açık hale getirilmesi lazımdı. Vakıflar Genel Müdürlüğümüz bir çalışma yaptı. Vakfiyesinde de cami olarak kayıtlıdır, tapu kaydında. Yıllar sonra tekrar cami olarak ibadete açıldı. Aynı zamanda içinde eski kültür ve tarih varlıklarına ait olan kısımları da çok iyi bir şekilde muhafaza edildi. Bu şekilde ibadete açılması hem de geçmiş yüzyılların izlerini taşıyan büyük bir tarih zenginliğine sahip olmasıyla Ayasofya Camisi eskisinden daha çok halkımızın ve turistlerin rağbet etiği mekan haline geldi. Bunlar iki arkadaştır. Biri İznik’te Orhan Ayasofya Cami var, Osman Gazi ‘nin oğlu Orhan Gazi’nin Bursa’yı fethinden sonra 700 yıl kadar cami olarak ibadete açık kalmıştı, sonra bir restorasyon vesilesiyle o da müzeye tahvil edildi. Sonunda mahkeme kararlarıyla oranın da bir cami olduğu ortaya çıktı. Bundan bir yıl kadar önce İznik’deki Orhan Cami’nin yani halk arasında tarihte bilinen ismiyle Ayasofya Camisi ibadete açılmış oldu. Böylelikle bizim dönemimizde Allah-a hamd olsun, iftihar ediyoruz. Yüzyıllar boyu cami olarak kullanılan burası tekrar asli haline rücu etmiş oldu. Trabzon halkıda buranın Ayasofya olarak tekrar ibadete açılmasında büyük bir memnuniyet duyuyor. Trabzon halkına teşekkür ediyoruz” dedi.

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir