Prof. Meral Küçük Yetgin Profesör oldu

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Şalpazarılı hemşehrimiz Meral Küçük Yetgin, Marmara Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Antrenörlük Eğitimi Bölümü Spor Sağlık Anabilim Dalı’nda Profesör kadrosuna atandı.

İlçemizde yıllardır “Paris Terzisi” ünvanıyla terzilik yapan Ali Küçük‘ün kızı ve Şalpazarı Devlet Hastanesi’nde diş hekimi olarak görev yapan Muhsin Küçük‘ün ablası olan Prof. Dr. Meral Küçük Yetgin‘in profesör olması ailesi ve yakınlarını olduğu kadar Şalpazarı’nda haberi duyan herkesi gururlandırdı.

Prof. Dr. Meral KÜÇÜK YETGİN kimdir ?

1976 Yılında Şalpazarı’nda doğan Prof. Dr. Meral Küçük Yetgin; İlk ve orta öğrenimini Şalpazarı‘nda tamamladıktan sonra, 1989-1993 yılları arasında Kastamonu Sağlık Meslek Lisesi Hemşirelik Bölümü’nü bitirdi. Prof. Dr. Meral Küçük Yetgin 1993-1998 yılları arasında Trabzon Numune Hastanesi’nde hemşire olarak çalıştı. Aynı zamanda Karadeniz Teknik Üniversitesi Fatih Eğitim Fakültesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu’na devam ederek 1997 yılında öğretmen olarak mezun oldu. 1998-2006 yılları arasında İstanbul Şişli Mahmut Şevket Paşa İlköğretim Okulu’nda Beden Eğitimi ve Spor Öğretmeni olarak görev yaptı. Aynı zamanda Marmara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsünde yüksek lisans yaparak 2002 yılında Master derecesi elde etti. 2006 yılında Marmara Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi’nde hem Araştırma Görevlisi olarak göreve başlayıp hem de Doktora eğitimi almaya başladı. 2008 yılında Erasmus bursu ile Almanya Deutsce Sporthochschule Köln Üniveresitesi’nde bulunarak çeşitli dersler aldı ve projeleri takip etti. 2010 yılında Marmara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Spor Sağlık Bilimleri alanında Doktora derecesi elde etti. 2013-2015 yılları arasında TUBİTAK bursu ile Amerika Indiana University School of Public Health Department of Applied Health Science’da ziyaretçi öğretim elamanı olarak bulunarak halk sağlığı, obezite ve egzersiz üzerine ders, kurs ve projelere katıldı. 2017 yılında Doçent ünvanını aldı ve temel ilgi alanı olan sağlık için egzersiz, halk sağlığı, obezite, fiziksel aktivite, ilk yardım konularında dersler verdi. Spor branşı hentbol olan Prof. Dr. Meral Küçük Yetgin, Kastamonu Sağlık Spor, Trabzon İskenderpaşa ve Kadıköy Belediyesi Spor Kulüpleri gibi 1. Lig takımlarında hentbol oynadı. Hentbol branşında 3. Kademe antrenörlük belgesi, Master Coach ve Pro Lisans belgelerine sahiptir. 2017 yılından bu yana Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Obezite Merkezi (COM) üyesi olarak obezitesi olan ve bariatrik metabolik cerrahi hastalarına egzersiz danışmanlığı yapmaktadır. Türkiye Obezite Araştırma Derneği Yönetim Kurulu Üyesidir. Obezite, fiziksel aktivite, ve sağlık için egzersiz alanında yayınları, yürüttüğü projeleri, birçok davetli konuşmaları  bulunmaktadır.

3 Nisan 2024 tarihinde Marmara Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Antrenörlük Eğitimi Bölümü Spor Sağlık Anabilim Dalında Profesör kadrosuna atanan Prof. Dr. Meral Küçük Yetgin 48 yaşında olup, Türkiye Karate Milli Takım Antrenörlüğü görevini başarıyla yürüten Soner Yetgin ile evlidir ve Kerem, Eren ve Selin adında 3 çocuk annesidir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir