Sabriye Şengül bu gece Kanal D’de Beyaz’ın sürpriz konuğu olacak

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

beyazshow

Beyaz Show Bu Hafta Yine Gümbür Gümbür Bir Programla Geliyor…

Sunuculuğunu Beyazıt Öztürk’ün yaptığı, sevilen talk- show programı “Beyaz Show”a bu hafta; sesi ve yorumuyla yüreklere dokunan ses Zara, ünlü oyuncular Gizem Karaca ve Caner Cindoruk, ünlü manken Tuğba Özay, muhteşem sahne performansıyla Ali Altay konuk oluyor. Gecenin sürpriz konuğu ise kick bokscu hemşehrimiz Sabriye Şengül. Geçtiğimiz günlerde İstanbul’da WKU Kick Boks Dünya Şampiyonu olan Sabriye Şengül‘ü mutlaka izleyin !

Beyaz Show 6 Mayıs Cuma akşamı saat 23.30’da Kanal D’de! Sakın kaçırmayın!

karagoz

Kötü kaderini bir yumrukla değiştirdi

YOKLUKLA BÜYÜDÜ…  ZORLUKLAR YAŞADI…  ANNESİ VE BABASI BOŞANDI… KAPISINA HACİZ MEMURLARI BİLE GELDİ… O YILMADI VE ÇOK ÇALIŞTI…

Sabriye Şengül… 27 yaşında. WKU Kick Boks Dünya Şampiyonu. Kamyoncu bir baba ve ev işlerine giderek eve katkı sağlayan bir annenin çocuğu. Bir ablası ve bir de kız kardeşi var.  Annesi ve babası 2013 yılında ayrılmış. Bu Sabriye’nin hayatına büyük bir darbe vurmuş. Halen daha zaman zaman bu ayrılığın sıkıntısını ablası ve kız kardeşi ile beraber yaşıyor. Ailesinin haberi olmadan başlamış Sabriye boks hayatına. Hatta babası kızının boks yaptığını gazeteden Türkiye Şampiyonluğu’nun haberini okurken öğrenmiş. Sabriye, WKU Kick Boks Dünya Şampiyonluğu kemer maçına hazırlanırken eve gelen haciz memurları ile bir darbe daha yemiş. Bu şartlarda şampiyonaya hazırlanmış… Sabriye; hayat hikayesini, boks hayatını, şampiyonaya hazırlanışını, birinci derecede akrabaları tarafından nasıl hayatının karartılma noktasına getirildiğini ve hedeflerini göz yaşları içerisinde anlattı. Şimdi Sabriye’nin hikayesi ile sizleri baş başa bırakıyoruz…

27 yaşında olan Sabriye Şengül, kamyoncu bir baba ve evlere temizliğe giderek hayatını sürdüren bir anneden Trabzon Şalpazarı’nda dünyaya gelmiş. İlk ve orta öğretimini Trabzon’da tamamlamış. Fatih Lisesi’nde okulun bayan hentbol takımındayken maçlarda sürekli faullü oynadığı ve rakiplerine yumruk attığı için öğretmeni tarafından, “Sen bu sporu yapma. Git boks yap” denilerek kızgınlıkla takımdan gönderilmiş. O gece rüyasında boks yaptığını ve başarılı bir kariyer kazandığını gören Sabriye; sabah kalkınca ablasına, “Ben boks sporu yapacağım. Boksa yazılacağım” der. Ablası ise, “Ne işin var boksla. Sen kız çocuğusun. O spor sana göre değil” dese de, Sabriye o gün gidip Trabzon Belediyespor Boks Takımı’na kaydını yaptırır.

Trabzon Belediyespor Boks Takımı ile antrenmanlara çıkmaya başlayan Sabriye Şengül, bunu ailesinden gizler. 7 ay sonra Türkiye Şampiyonası’na gidecektir Sabriye. Ailesine 3-4 gün arkadaşında kalacağını söyleyerek tutar antrenörleri ve takım arkadaşları ile Antalya’nın yolunu. İlk katıldığı şampiyonada başarılı olur Sabriye. Hem de Türkiye Şampiyonu olarak. Şampiyon olan Sabriye’nin haberleri Trabzon basınında yer bulur. Babası iş yerinde gazete okurken, “Şampiyon Sabriye” diye bir haber gözüne ilişir. Bakar ki kendi kızı boksta Türkiye Şampiyonu olmuş. Önce kızar sonra ise gururlanır. Eve gelip Sabriye’ye kızsa da, sonraki dönemde kızına manevi destek olur. Böylece Sabriye’nin boks yaptığını ailesi de 7 ay sonra gazeteden öğrenmiş olur.

Daha sonra boks kariyerinde sürekli maçlara çıkmaya başlar Sabriye. Türkiye’de birçok şampiyonluklar ve dereceler, Avrupa’da 3.lük ve uluslararası arenada birçok başarı yakalar. Bu sıralarda annesi ve babası arasında geçimsizlik başlar. Babası bir dönem evden ayrılır. Bu sırada annesi evlere temizliğe giderek 3 kızını yokluklar içerisinde büyütür. Sabriye bu zamanlarda yinede boks sporundan vazgeçmez. Daha sonra boksu profesyonel olarak yapmaya başlar. Yunanistan’da bir profesyonel boks maçı sonrası Hollandalı bir antrenör kendisine, “Sen Kick Boksu daha iyi yaparsın ve çok da başarılı olursun” telkininde bulunur. Sabriye bu telkine kulak verir ve Kick-Boks yapmaya başlar. İlk Kick Boks maçına Kocaeli-Gebze’de çıkar ve bu maçı alarak şampiyon olur. Sabriye, boksla başladığı başarılarını Kick Boksta da sürdürmeye devam eder.

Maddi imkansızlıklar ve zor şartlarda bugünlere gelen Sabriye’nin annesi ve babası 2013 yılında geçimsizlikten boşanma kararı alırlar ve boşanırlar. Bu durum Sabriye ve kardeşlerinde büyük bir yıkım oluşturur. Ailesi ayrıldıktan sonra annesi ve kardeşleri ile birlikte annesinin evlere temizliğe giderek aldığı evde yaşamaya başlayan Sabriye Şengül, zaman zaman da babasını ziyaret eder ve onun yanında da kalır. Bu durum annesinin akrabaları tarafından pek sıcak karşılanmasa da Sabriye babasından da vazgeçmez ve her fırsatta onu da görmeye gider.

İstanbul’da düzenlenecek olan Kick Boks kemer maçı için davet alır Sabriye Şengül ve kabul eder. 23 Nisan’da WKU Dünya Şampiyonası Kemer maçına çıkan Sabriye Şengül Belçikalı rakibi Vanessa De Waelle’yi 3 raunt sonunda mağlup ederek Kick Boksta ilk kemerinin sahibi olur. Karşılaşma sonrası ise hayatı boyunca yaşadıklarının ve şehit olan askerler için 23 Nisan’da bir zafer kazanmasının duygu patlamasını yaşar. Yere diz çöker ve gözyaşlarını tutamaz. İsmini Kick Boks Dünya Federasyonu’nun sitesine yazdıran Sabriye Şengül 3 ay sonra yeni bir kemer maçı için ringe çıkacak.

WKU Dünya şampiyonasına hazırlanırken Sabriye’nin başına kötü bir olay da gelmiş. İsterseniz onu da kendisinden dinleyelim; “Yokluklarla büyüdük. Annemin evlere temizliğe giderek aldığı ev annemin akrabaları tarafından elimizden alınması ile karşı karşıyayız. Annemin akrabaları annem boşanınca evde babamın hakkı olmasın diye, evi kağıt üzerinde 2013 başkasına sattırmışlar. Kemer maçına 2 hafta kala kapımıza haciz memurları geldi ve “Bu ev satılmış. Evi boşaltın. Bugüne kadar oturma kirası olarak da 10 bin TL borcunuz var” denildi. Ben bu parayı ödedim. Annemin okuması yazması yok. Anneme akrabalarımız imza attırıp evimizin üzerine oturmak istiyorlar. Böyle bir dönemde hem şampiyonaya hazırlandım hem de bu işlerle uğraştım. Şimdi ise bu olay nedeni ile akrabalarımızla Hukuki boyutta süren bir davamız var. Bu nedenle şampiyonada dosta düşmana karşı da bir zafer elde ettiğim için mutluyum”

Hikayemizin son bölümünde ise Sabriye’nin hedeflerini kendisinden dinliyoruz; “Bundan sonra yolumun açık olduğuna inanıyorum. Buralara çok zorluklarla ve tırnaklarımla kazıyarak geldim. Bundan sonra da çok çalışarak yoluma devam edeceğim. Şimdi birçok organizasyonlardan davetler gelmeye başladı. 3 Ay sonra Trabzon’da bir organizasyon olması planlanıyor. Olursa orada da şampiyon olmak istiyorum. Şampiyonalar ve maçlar öncesi bana desteklerini ve dualarını esirgemeyen herkesten Allah razı olsun”

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir