Şalpazarı’ndan yaylalara göçler başladı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Trabzon´un Şalpazarı İlçesi´nde büyükbaş hayvan besicileri her yıl olduğu gibi Haziran ayı ortalarında gibi akın akın yaylalara göç ediyorlar.

Şimdilerde bir çok vatandaş hayvanlarını kamyonetlerle yaylaya taşırken, kimi de eskiden olduğu gibi yaya gitmeyi tercih ediyor. Hayvanlarla birlikte yaylaya yürüyerek gitmek için istanbul´dan gelenler bile var. Rengarenk püsküllerle gelin gibi süsledikleri inekleriyle sabahın ilk ışıklarında yollara koyulan göçerler yaklaşık 30-40 km yolu kat ederek akşam saatlerinde Kadırga Yaylası çevresindeki obalarına ulaşıyorlar.

Yayla göçlerinde püsküllü inekleriyle birlikte Şalpazarı yöresine özgü yöresel giysili kadınlar turistlerin ve fotoğrafçıların yoğun ilgisini çekiyor. Yolculuk süresince iki yerde mola veren yaylacılar yanlarında taşıdıkları yiyeceklerini yiyerek buz gibi yayla suyu içerek yorgunluklarını gideriyorlar.

Yaya yolculuğun hem kendileri hem de hayvanları için çok keyifli olduğunu söyleyen yaylacılar, “Arabalarda hayvanlar yolculuk sırasında eziyet çekiyor. Yorucu olsa da en doğrusu bu” diyorlar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir