Sis Dağı uluslararası bir organizasyona ev sahipliği yaptı

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

sis festival

Sis Dağı tarihinde ilk kez bir kaç saatliğine de olsa uluslararası bir organizasyonun uğrak yeri oldu. 1’inci Kemençe ve Horon Festivali için Trabzon’a gelen yerli ve yabancı halk oyunu ekipleri, Şalpazarı Kaymakamlığı ve Şalpazarı Belediyesi’nin misafiri olarak Sis Dağı’nda ağırlandılar.

DSC_0407DSC_0424  DSC_0453

Trabzon Valiliği ve Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen 1. Uluslararası Kemençe ve Horon Festivali için Trabzon’a gelen 7’si yabancı ülkelerden olmak üzere, 18-35 yaş arası yaklaşık 400 kişilik 14 halk oyunları Ekibi  Şalpazarı Kaymakamı Murat Beşikci ve Belediye Başkanı Refik Kurukız‘ın daveti üzerine Sis Dağı’na geldiler. Trabzon Büyükşehir Belediyesi’ne ait otobüslerle öğle saatlerinde Sis Dağı Üvezlialan Mevkiine ulaşan misafirlere burada pilav ve kavurma ikram edildi

DSC_0534  DSC_0684

Kaymakam Murat Beşikci, Belediye Başkanı Refik Kurukız ve AK Parti İlçe Başkanı Murat Topkara da organizasyona katılan ekiplerin temsilcileriyle birlikte yemek yediler. Yemekten sonra bir konuşma yapan Kaymakam Murat Beşikci, “Bizler hangi millete mensup olursak olalım, hangi coğrafyada yaşarsak yaşayalım, kültürlerimizin çok fazla derinine inmemize gerek yok. Bir yerde ortak değerleri taşıdığımızı çok rahat görebiliyoruz. Bu tür organizasyonlar kardeşlik duygularını, birlik ve beraberlik duygularımızı pekiştirmek açısından son derece önemlidir” dedi.

DSC_0507

Trabzon’un son zamanlarda turistik değerleriyle öne çıkan bir il olduğunu ifade eden Kaymakam Beşikci, “Bugün Türkiye dünyanın en fazla turist ağırlayan 6’ıncı ülkesi. Trabzon da son zamanlarda milyonların üstüne çıkan turistleri ağırlamaya başladı. Şalpazarı da doğal ve coğrafi güzellikleriyle, Trabzon’un bu hedeflerine hizmet edebilecek bir çok değere sahip. Gelen konuklar, bu vesile ile Şalpazarı’nın, dolayısıyle de Trabzon’un bu güzelliklerini tanımak keşfetmek şansına sahip oldular” diye konuştu.

DSC_0780

Uluslararası Kemençe ve Horon Festivali’nin ilk gününde Beşikdüzü’ndeki gösterilerine katılmadan önce Sis Dağı’nda ağırlanan yerli ve yabancı halk oyunları ekipleri Sis Sağı zirvesinde kısa bir gezinti yaptıktan sonra İlçemizden ayrıldılar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir