“Türk futbolu bunu hak etmiyor, Trabzon bunu asla hak etmiyor”

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

-BAKAN ÇAĞATAY KILIÇ, FUTBOL SAHALARINDA YAŞANAN ŞİDDET OLAYLARINI DEĞERLENDİRDİ

– “Sporda şiddete yönelik kanundaki cezaların uygulanması gerekiyor. Bu noktada yargıya da büyük görev düşmektedir”

– “Türk futbolu ve Türk sporu bunu hak etmiyor ”

– “Amedsporlu yöneticilerin yaralanmalarına sebep olan 6 kişi gözaltına alındı”

– “Bir takımın yöneticilerine karşı protokol tribününde yapılmış olan bir saldırıyı tasvip etmem mümkün değildir”

GENCLIK VE SPOR BAKANI KILIC
Gençlik ve Spor Bakanı Kılıç

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, hafta sonu Ankara  ve Trabzon’da oynanan  olaylı maçları değerlendirerek,”Sporda şiddete yönelik kanundaki cezaların uygulanması gerekiyor. Bu noktada yargıya büyük görev düşmektedir” dedi.

Bakan Çağatay Kılıç, Trabzonspor – Fenerbahçe ile MKE Ankaragücü – Amed Sportif Faaliyetler  arasında oynanan karşılaşmalardaki yaşanan şiddet olaylarıyla ilgili olarak  TBMM’de basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Sporun ruhunu birlik,  beraberlik ve hoşgörü olarak nitelendiren Bakan Çağatay Kılıç, “Mücadelenin içerisinde yenmek, yenilmek ve berabere kalmak da var. Bu her spor dalı için geçerli olan bir unsurdur. Bu hafta sonu yaşadığımız olaylarla ilgili üzüntümüzü belirtmek isterim” diye konuştu.

 “Amedsporlu yöneticilerin yaralanmalarına sebep olan 6 kişi gözaltına alındı”

Pazar günü  Spor Toto 2. Lig Kırmızı Grup’ta oynanan MKE Ankaragücü – Amed Sportif Faaliyetler karşılaşmasında yaşanan olayla ilgili değerlendirmelerde bulunan Bakan Çağatay Kılıç, “Ankara Valisi ve Ankara Emniyet Müdürü ile yapmış olduğum görüşmede Ankara’daki stadyumda Amedsporlu yöneticilerin uğramış oldukları saldırı sonucu yaralanmalarına sebep olan 6 kişi gözaltına alınmıştır. Bu konu ile alakalı olarak emniyet güçleri ve adli makamların soruşturmaları devam etmektedir” ifadelerini kullandı.

 “Bir takımın yöneticilerine yapılmış olan  saldırıyı tasvip etmem mümkün değildir”

Şiddeti hiçbir şekilde tasvip etmediklerini belirten Bakan Çağatay Kılıç,  sözlerine şöyle devam etti:

“Bir takımın yöneticilerine karşı protokol tribününde yapılmış olan bir saldırıyı tasvip etmemiz mümkün değildir. Hiçbir kimsenin de bu olay hakkında farklı düşündüğünü sanmıyorum. Bu olayın siyaset aracı olarak kullanılmaması ve bazı siyasiler tarafından farklı yerlere çekilmemesi gerektiğini düşünmekteyim. Burada kanun ve kurallar bellidir. Emniyet güçlerimizin yaptığı çalışma ortadadır. Yargının yaptığı çalışma ortadadır. Bu konu ile alakalı İçişleri Bakanlığı tarafından soruşturma açılmıştır.”

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığı’na bağlı müfettişlerin  yaşanan olayla ilgili ihmalleri araştıracağını ifade eden Bakan Çağatay Kılıç, “Olay nasıl cereyan etmiştir, saldırıda bulunan kişilerin protokol tribününde bulunma hakkı var mıdır, protokol tribününe nasıl girmişlerdir?.. Bu konularla ilgili araştırma yapılacak ve yapılan çalışmalar kamuoyu ile paylaşılacaktır. Olaylar sonucu yaralanan Amedspor yöneticilerine geçmiş olsun dileklerimi iletmek istiyorum. Bu tür olayların bir daha yaşanmamasını temenni ediyorum. Bu konu ile ilgili gerekli tüm çalışmaları Gençlik ve Spor Bakanlığı olarak İçişleri Bakanlığı ve Adalet Bakanlığı ile beraber yaptığımızı belirtmek istiyorum” değerlendirmesinde bulundu.

 “Sahaya bir holiganın atlamasının futbolda yeri yoktur”

Spor Toto Süper Lig’de Trabzonspor ile Fenerbahçe arasındaki karşılaşmada yaşanan olayların da futbolda yerinin olmadığını vurgulayan Bakan Çağatay Kılıç, “Öncelikle sahaya bir holiganın atlamasının futbolda yeri yoktur. Trabzon’un gerçekten bu konular ile anılması bizi üzüyor. Trabzon bunu hak etmiyor. Trabzon şehrimizin  insanı  yapı itibari ile misafirperver, gelen misafirlerini en iyi şekilde ağırlayan ülkemizin en önemli şehirlerinden biridir.Spor alanında da Trabzon’un çok büyük başarıları vardır.Trabzonspor, sadece   Türk futbolunda değil başka branşlarda da büyük spor insanları yetiştirmiş, Türk sporuna Türk futboluna büyük katkılar vermiş bir kulübümüzdür” şeklinde konuştu.

 “Gençlik ve Spor Bakanlığı  ile İçişleri Bakanlığı  müfettişleri  inceleme yapacak”

Saldırıyı gerçekleştiren kişinin asla Trabzon’u ve Trabzonspor’u temsil etmediğini  kaydeden Bakan Çağatay Kılıç, “Spor camiasına  ve hakeme  geçmiş olsun diyorum.  Centilmence devam eden maçın içerisindeki bu olayı da en şiddetli şekilde kınıyoruz. Bu tip olayların futbolumuzda ve sporumuzda yeri yoktur. Yoğun bir lig mücadelesi içerisindeyken üzücü bir olay  yaşanmıştır.  İçişleri Bakanlığı  ve Adalet Bakanlığı ile yaptığımız görüşmeler  sonucunda  olayla  ilgili  bir soruşturma başlatılmıştır. İçişleri Bakanlığı müfettişler görevlendirdi. O holiganın stada nasıl girdiği, daha önceden bir sıkıntı olup olmadığı ile alakalı  her türlü araştırma yapılacak. Biz de  Gençlik ve Spor Bakanlığı  olarak müfettişleri  görevlendirmiş durumdayız. İçişleri Bakanlığı müfettişleri ile beraber orada incelemelerini yapacaklar” diye konuştu.

 “Biz sporumuzda şiddeti görmek istemiyoruz”

“Biz sporumuzda şiddeti görmek istemiyoruz.  Biz sporumuzda bu tip olayları  görmek istemiyoruz” diyen  Bakan Çağatay Kılıç, şunları söyledi:

“Bu anlamda burada yapacağımız çalışma da bu düşünceler doğrultusunda devam edecektir.   Bu tip bir olayın tekrar yaşanmaması için gereken önlemlerin alınması konusunda  emniyet güçleri ve Adalet Bakanlığımızla yapacağımız çalışmalar var. Bu  tür olaylarda  özellikle 6222 sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun kapsamındaki cezaların uygulanması gerekiyor.  Bu noktada yargıya da büyük görev düşmektedir.  Bunun iyi uygulanmasıyla bu sorunun da önüne geçebileceğimize inanıyorum.”

 “Türk futbolu bunu hak etmiyor, Trabzon bunu asla hak etmiyor”

Bakan Çağatay Kılıç,Türk sporunun bu yaşananları hak etmediğini  ifade ederek, “Gerçekten iyi bir yol almış durumdayız ama bu olay, bu anlamda iyi yaşananları da gölgelemektedir.  Türk sporu bunu hak etmiyor, Türk futbolu bunu hak etmiyor.  Trabzon bunu asla hak etmiyor. Dolayısıyla bu konuları gidermek noktasında hep beraber el ele herkese görev düşmektedir . Buradan spor medyasından özellikle rica ediyorum. Çok üzücü bir olay yaşadık.  Hiçbirimizin tasvip etmediği , sporda yeri olmayan bir olay yaşadık. Buna karşı sağduyuyla  ve sakin bir şekilde giderek, gerekli çalışmaları yaparak bunun önlemini almak durumundayız.  Bunu hep beraber yapacağız” dedi.

 “Yasada yeri olan bu cezanın en şiddetli ve katı şekilde uygulanması gerekiyor”

Şiddete başvuran kişilere karşı yasada yer alan cezanın en şiddetli ve katı şekilde uygulanması gerektiğini  tekrarlayan  Bakan Çağatay Kılıç, “ Stada girme konusunda ve spor müsabakalarını takip etme konusunda ceza alanlar var.  Bazı seyirciler yaptıkları olumsuz davranışlardan dolayı futbol veya spor müsabakalarına seyirci anlamında men edilme durumuyla karşı karşıya kalabiliyor. Holiganlarla ilgili de aynı şey var.  Yasada yeri olan bu cezanın en şiddetli ve katı şekilde uygulanması gerekiyor.  Bu kişiler buralara gidip kulüplerine de zarar veriyor. Onlar zaten kulüplerini temsil etmiyorlar ama temsil ettiklerini iddia ediyorlar.  En büyük zararı da yine  kulübüne verdiğini  hep beraber görmemiz gerekiyor.  Bu anlamda da  buradaki çalışmalara dikkat etmemiz gerekiyor.  TFF’nin de  görev alanında olan konularda  çalışmaları var. Bizim görev alanımızda olan konular var.  Bunları hep beraber el ele takip edeceğiz.“ şeklinde konuştu.

 

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir