Üsküdar Belediye Başkanı Av. Hilmi Türkmen TGRT HABER’de ilginç açıklamalarda bulundu

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

hilmi turkmen video

Üsküdar Belediye Başkanı Şalpazarılı hemşehrimiz Av. Hilmi Türkmen dün akşam TGRT HABER ekranlarında, “Türkiye’den, Dünya’dan” Programında Gazeteci-Yazar Ziya Osman Açıkel’in konuğu oldu.

Programda Üsküdar’da şu ana kadar gerçekleştirdiği ve gerçekleştireceği önemli hizmetleri aktaran Belediye Başkanı Av. Hilmi Türkmen, vatandaşlardan e-mail yoluyla gelen soruları da cevaplandırdı.

Program’dan önce Üsküdar Belediye Başkanı Av. Hilmi Türkmen’in yayla yolunda doğduğunu öğrenen Gazeteci-Yazar Ziya Osman Açıkel bununla birlikte Başkan’ın İstanbul’a ilk geliş hikayesini canlı yayında kendisine sordu.

HABER VİDEOSU

[youtube ANOxIe4ZA8I]

Yayla yolunda dünyaya geldim

Üsküdar Belediye Başkanı Av. Hilmi Türkmen yayla yolunda doğuş hikayesini şu şekilde anlattı.

Trabzon Şalpazarılıyım. Karadeniz’de yaylacılık var. Bizim oralarda yaz aylarında yaylaya çıkılır. Haziran ayında başlar Eylül, Ekim’e kadar yaylalarda kalınır. Annem bana hamileyken tabi yayla vakti geldi yaylaya gidilecek. Bizim yöredeki adıyla haziran ayı kiraz ayıdır. Kiraz ayının birinde doğmuşum. O da haziran 14 hazirana geliyor. Annem hamileyken yola dönmüş. Komşu köyden geçerken yaşlıca bir teyze, anneme kızım sen bu halinle niye döndün yola doğumun gelmiş. Eskiden çocuk doğmadan önce cinsiyeti bilinmiyordu. O yaşlıca teyze annemin karnını şöyle bir bakmış. Kızım burada bir oğlun var hayırlı olsun. Yolun devamında yaylaya çıkmadan yayla yolunda bir mezrada doğmuşum. 14 Haziran 1971 Çarşamba, kiraz ayının birinci günü doğmuşum.

Çobanlık yaptım

Anne tarafından dedem dayılarım köyün ve yaylanın önemli küçükbaş hayvanları olan insanlarıydı zamanında. Bu vesile ile bayağı çobanlık da yaptım.

İstanbul’a ilk defa 1990’da Üniversiteye kayıt için geldim

Benim İstanbul’a geliş tarihim de 2 Eylül 1990 Çarşamba günüdür. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi ni kazanmıştım. Kayıt için geldim ilk defa istanbula geldim. Bana gelmeden Küplüce-Kirazlıtepe’ye nasıl gideceğimi tarif ettiler.

Hareme ineceksin.İndim otobüsten. Yüzünü dön denize, sağ tarafa doğru devam et Üsküdar’a bir meydana geleceksin. Orada 15-C numaralı hat otobüslerine bin seni Kirazlıtepe’ye getirir. Gerçekten de söyledikleri gibi yaptım ve Kirazlıtepe’ye hemşehrilerimin yanına vardım.

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. 16 Şubat 2016, 21:31

    aynen doğru diyu başkanımız köyde cayla yumurta yatırır büyüdür satar kara lastik alı geyerdik