Vakfıkebir’de 147 milyon liralık 25 tesisin temeli atıldı

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak Trabzon’da düzenlenen merasimde 25 adet tesisin temelini attı. Merasimde temeli atılan 25 tesisin toplam yatırım bedeli 147 milyon lirayı buluyor.

Vakfıkebir (Fol Deresi Yanı) Açık Pazar Alanında yapılan törende bakanlar birer konuşma yaptı. Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, konuşmasında “Burada olmaktan çok mutluyum. Trabzon spor memleketi sporun sabahtan akşama kadar konuşulduğu özel bir şehir. Karadeniz’de evin direği hanımlardır hanımlar ne derse olur. Rize’den herkese selamlar getirdik. Biz bu torakların çocuklarıyla gurur duyuyoruz, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’la gurur duyuyoruz. Tesisler hayırlı uğurlu olsun inşallah.” ifadelerini kullandı.

DSC_0233

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ise konuşmasında: “Ülkemize yapmış olduğu hizmetlerle birlikte büyük projelere imza atan yeşil ve mavinin sevdalısı aynı zamanda bordo-mavinin de sevdalısı Sayın Bakanımız Prof. Dr. Veysel Eroğlu burada bulunmasından ve buradaki yatırımların temelini atacağımızdan dolayı çok mutluyum. Bu tesislerin bütün Trabzonlulara hayırlar getirmesini temenni ediyorum. Sayın Cumhurbaşkanımızın ve Başbakanımızın selamlarını, muhabbetlerini ve sevgilerini getirdim. Misafirimizin ismi Prof. Dr. Veysel Eroğlu olunca heybesi dolu gelir misafir olmaz ev sahibi olur. İSKİ (İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi)’de göreve başlamasından bu yana kadar yapılamaz edilemez denilen şeyleri yaptığı için kendisine müteşekkiriz. İstanbul’un su sorununu çözdü. Ardından bakanlığa gelince bakanlık bir yatırım cenneti oldu. Sayın Bakanımızı ortaya koyduğu bu perspektifte suyu insanla köyle vatandaşla buluşturmakta olduğunu görmek bütün Türkiye’yi ve ayrıca bizi çok mutlu etti” dile getirdi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu temeli atılacak tesislerden ve yeni müjdelere değinerek:

“Hepinizi böyle bereketli bir günde selamlıyorum, Allah’ın rahmeti hepinizin üzerine olsun inşallah. Burada olmaktan gurur duyuyorum. Ayrı bir gönül bağım var buraya. Ne diyoruz “Bize her yer Trabzon…” Sayın Cumhurbaşkanı ve Başbakanımın selamlarını getirdim, “Trabzon’a ne gerekiyorsa yapın” dediler. Şalpazarı’ndan Of’a kadar her yerde yatırımlarımızı hız kesmeden devam ettiriyoruz.

“147 Milyon TL Maliyetli 25 Tesis Trabzonlulara Hayırlı Olsun”

Bakan Prof. Dr. Veysel Eroğlu, konuşmasında  “Bu güzel şehrimizde 25 tesisin temelini atmaya geldik, maliyeti yaklaşık 147 milyon TL. Trabzon’a hayırlı bereketi olsun inşallah. Akçaabat, Araklı, Şalpazarı gibi pek çok yerdeki tesislerin temelini atacağız Özellikle Tonya Fol Deresini de ıslah edip bütün menfez ve köprüleri yapacağız. Bir müjde de Orman Genel Müdürlüğü (OGM)’nden geliyor. Artık sizlere ormanları gelir getirici ve bal ormanı için her türlüğü desteği verecek. Hanımlara da mikro kredi vereceğiz Orköy kapsamında da çok destekler vereceğiz ki kırsal alanlar kalkınsın. Ormancı artık kırsal kalkınmanın lokomotifi olacak. OGM orman köylülerimizin emrinde “insanı yaşat ki devlet yaşasın” anlayışıyla çalışıyoruz. Heybemiz dolu geldik 99 müjde verdik şimdi de 9 müjde veriyoruz” dedi.

Trabzon’a 9 Yatırım Müjdesi

Trabzon’da vatandaşlarla bir arada olmaktan mutluluk duyduğunun altını çizen Prof. Dr. Eroğlu “Trabzon’a gelirken elimiz boş gelmek doğru olmazdı. Buraya heybemiz dolu geldik. Bugün burada Trabzon’a 9 yatırımın müjdesini veriyorum. Taşkın koruma tesisi, bal ormanı, ormancılık çalışmaları, milli ve tabiat parklarına yeni hizmet birimleri ile 4 adet otomatik meteoroloji gözlem istasyonunun yer aldığı bu müjdelerin toplam yatırım bedeli 15 milyon lirayı buluyor. Bu bölgeye en az 3 tane uzun göl gibi bir turizm yeri kazandıracağız. Tabiat turizmi gibi yüksek gelir sağlanacağı turistlik alanlar oluşturacağız.” diye konuştu.

Trabzon’a Son 4 Yılda 798 Milyon TL’lik 107 Müjde

Trabzon’a daha önce de müjdelerle geldiğini belirten Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “27 Şubat 2013, 15 Eylül 2013, 2 Ekim 2015 ve 10 Ekim 2016 tarihlerindeki ziyaretlerimizde Trabzon’a toplam 783 milyon TL’lik 98 müjde vermiştim. Bugün ki 15 milyon lira yatırım bedeline sahip 9 müjde ile son 4 yılda Trabzon’umuza toplam 798 milyon TL’lik  107 müjde vermiş olduk. Bu müjdelerin çoğunu tamamladık. İnşaatı devam edenleri ise en kısa sürede hizmete alacağız. Biz sözümüzün sonuna kadar arkasındayız” değerlendirmesinde bulundu

Konuşmaların ardından İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak ile protokol üyeleri butonlara basarak 25 tesisin toplu olarak temelini attı.

Temeli Atılan Tesisler

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun gerçekleştirdiği toplu temel atma merasiminde bulunan tesisler taşkın koruma tesisleri, alt yapı tesisleri ile ağaçlandırma ve ormancılık projesinden oluşuyor. Bu tesislerin toplam yatırım bedeli 147 milyon lirayı buluyor.

Bakan Prof. Dr. Veysel Eroğlu tarafından temeli atılan tesislerin hizmete alınması ile
9 ilçe, 22 mahalle, 4 köy ve 30 dekar arazi taşkınlardan korunacak. Ayrıca ormancılık projeleri ile Trabzon’da ağaçlandırma yapılacak ve ormanların bakımı sağlanacak.

Bakan Prof. Dr. Eroğlu’nun Trabzon’da düzenlediği merasimde 6 aileye gelir getirici tür,
12 aileye de Orköy sertifikası verildi.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir