Ali İbrahimağaoğlu Anaokulu’nda diş taraması yapıldı

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

dişçi

Trabzon Halk Sağlığı Müdürlüğü Ağız ve Diş Sağlığı Gezici Tarama Aracı Şalpazarı’na gelerek Anaokulu ve  İlkokul 1.sınıf öğrencilerini Diş Taraması ve Flor-Vernik uygulaması yaptı.

Trabzon Halk Sağlığı Müdürlüğü Ağız ve Diş Sağlığı Merkezinden getirilen diş macunu ve fırçası; Kaymakam Cafer Sönmez, Belediye Başkanı Refik Kurukız, Trabzon Halk Sağlığı Müdürü Dr. Köksal Hamzaoğlu, Şalpazarı Sağlık Grup Başkanı Dr. Özgür Vuran tarafından Ali İbrahimağaoğlu öğrencilerine dağıtıldı. 0-6 yaş arasındaki Anaokulu öğrencilerine Şalpazarı Toplum Sağlığı Merkezinde görev yapan Dt. Muhsin Küçük tarafından diş fırçası ile dişlerin doğru olarak fırçalanması uygulamalı olarak gösterildi. Fırçalamanın akabinde ise yine Dt. Muhsin Küçük tarafından öğrencilere flor-vernik uygulaması yapıldı.

dis1

Trabzon Halk Sağlığı Müdürü Dr. Köksal Hamzaoğlu, Trabzon genelinde başlatılan Anaokulu, İlkokul 1.sınıf öğrencileri Diş Taraması ve Flar-Vernik uygulamasının  tanıtımı amacı ile Şalpazarı’na geldiklerini belirterek; “Ağız ve diş sağlığına önem veriyoruz. Çünkü, birçok hastalık ağız ve diş rahatsızlıkları olan çocuklarda, insanlarda daha sık ortaya çıkmaktadır. 0-6 yaş ve  7-14 yaş arası çocuklarda ilk 5 sırada görünen hastalıklar arsında ağız ve diş rahatsızlıkları vardır. Son 6 ayda çocukların geçirdiği rahatsızlıklara bakılırsa mutlaka bir tanesi ağız ve diş  rahatsızlığıdır. Ülkemizde ağızdaki aktif diş çürükleri diğer ülkelere nazaran yüksek bir seviyede seyretmektedir. Bizde bu anlamda okullarımızdan başlayarak gençlerimizde ve toplumumuzda ağız ve diş sağlığı konusunda bir yenilenme ve tazelenme istiyoruz. Bu nedenle 2015-2016 eğitim-öğretim yılının başlaması ile ilimiz genelinde ağız ve diş sağlığı taraması planladık. Böyle güzel bir günde, güzel bir anaokulumuzda gezici-mobil aracımızla bir diş taramasında bulunduk. Yardımlarını bizlerden esirgemeyen, başta Şalpazarı Kaymakamlığı’na, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne ve Ali İbrahimağaoğlu Anaokulu Müdürlüğü’ne teşekkür ediyoruz” dedi.

Şalpazarı Kaymakamı Cafer Sönmez de, Trabzon Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından başlatılan, “Diş Bakım Etkinlikleri” nin startını verirken, “Çocuklarımıza diş bakım alışkanlıklarının kazandırılması adına bu çalışmaları önemsiyoruz ve kendilerine teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir