Bir çift fındık kurdu, yarım kg. fındık kaybına yol açıyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Şalpazarı İlçe Tarım Müdürlüğü, fındık kurlu ile mücadelede geç kalınmamasını istedi. İlçe Tarım Müdürü Rasim Erkan, bir çift fındık kurdunun 200 adet fındığa zarar verdiğini ve Şalpazarı’nda bu zararlı ile mücadelenin tam zamanı olduğunu bildirdi.

Şalpazarı İlçe Tarım Müdürü Rasim Erkan‘ın konu ile ilgili açıklaması şöyle:

“Fındık kurdu zararını, beslenmek suretiyle meyvede erken dönemde SARI KARAMUK, geç dönemde KARA KARAMUK şeklinde yapmakta, yumurta bırakması sonucu meydana gelen larvalarıyla  DELİK FINDIK  oluşmaktadır.

Fındık bahçelerinde zarar yapan fındık kurdu zararlısına karşı mücadele zamanı gelmiştir. Çiftçilerimiz bahçelerini sık sık kontrol ederek, fındıkların yüzde 50’si mercimek büyüklüğüne geldiğinde ilaçlı mücadeleye başlanmalıdır.  Trabzon’da ilaçlı mücadeleye bu sene sahil kesiminde 14 Mayıs, orta kesimde 19 Mayıs, yükseklerde ise 24 Mayıs’ta başlanmalıdır.

İlaçlamadan önce zararlının yoğunluğunu ölçmek gerekir. Bunun için fındık ocakları altına, 3×3,5 m. ebadında çarşaf gerilerek darbe metoduyla çarşafa düşen böcekler sayılmalıdır. Rastgele 10 ocaktan 2 veya daha fazla ergin böcek düştüğünde ve meyveler mercimek iriliğine ulaşınca ilaçlamaya başlanmalıdır.

İlaçlamada dekara (40-50 ocağa) verilen doz atomizörle 14-17 litre, pülverizatörle 30 litre su ile karıştırılarak atılmalıdır. İlaçlamanın fındık ocaklarının altından yukarıya doğru yapılmasına dikkat edilmelidir. Yapılan bu ilaçlama ile yaprak bitleri de kontrol altına alınmaktadır. Fındık yeşil kokarcası görülen bahçelerde fındık kurduna karşı yapılan ilaçlı mücadele de bu zararlıya karşı da etkili olan bitki koruma ürünleri kullanılmalıdır.

Mücadelede tavsiye edilmeyen ilaçların kullanılmaması, yaprak gübreleri hariç herhangi bir kimyasal maddenin ilaçla kesinlikle karıştırılmaması ve ilaçlamanın bir seferde yapılması gerekmektedir. Kullanılacak bitki koruma ürünleri, İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz tarafından yetkilendirilmiş olan bitki koruma ürünleri satış bayisinden alınarak, Bikki Koruma Ürünleri Uygulama Belgesi sahibi kişiler tarafından uygulanmalıdır.

İlaçlama başlamadan önce arıcılarımızın arılarını ilaçlama sahaları dışına çıkarmaları gerekmektedir. İnsan ve hayvan sağlığı bakımından ilaçlama bitiminden 21 gün sonrasına kadar ilaçlama yapılan bahçelerde hayvan otlatılmamalı ve meyve yenmemelidir.

Fındık üreticilerimiz konu hakkında daha geniş bilgi almak için İlçe Tarım Müdürlüğümüze müracaat edebilirler”

 

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir