Kurukız’dan, Acısu Şenliği ertelemesine, “Uluslararası” kılıf !

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

acisu oturumu

Şalpazarı Belediye Başkanı Refik Kurukız bu akşam Mavi Karadeniz’de,  “Acısu Şenliği” konulu Ertuğrul Yayla‘nın sunduğu, “Rota Karadeniz” adlı programa mürettabatıyla katıldı. Programda, Acısu Hıdrellez Kültür ve Bahar Bayramı’nın amacından saptırılması süslü sözcüklerle geçiştirilirken, Başkan Yardımcısı Hasan Karabayır‘ın skandal sözleri ise büyük tepki topladı.

tosun

Şenlik bölgesindeki; Çamlıca, Simenli ve Doğancı Mahalle Muhtarlarının katılmadığı Programda, Üzümözü, Çarlaklı, Sayvançatak, Dereköy ve Gökçeköy Mahalle Muhtarları ile  bazı Belediye meclisi Üyeleri ve vatandaşlar da hazır bulundu. Programa kemençesiyle Serdar Kumaş, türküleriyle de Yeşim Civelek renk kattı. Programda Şalpazarı Anadolu Lisesi Kız-Erkek Halk Oyunları ekibi de horon gösterisi sundu.

rk

Şenliğe uluslararası boyut kazandırıyoruz

Programda her yıl Mayıs ayının ilk Pazar günü, “Hıdrellez Kültür ve Bahar Bayramı” adıyla Karadeniz Yayla Şenliklerinin ilki olarak düzenlenen geleneksel Acısu Şenliği’nin, vaktinde yapılmayışını değerlendiren Şalpazarı Belediye Başkanı Refik Kurukız, “Acısu Şenliği’ne bu yıl ilk defa uluslararası bir boyut kazandırıyoruz. Onun için Şenliği 21 Mayıs 2017 tarihinde coşkulu bir şekilde yapacağız” açıklamasında bulundu. Konuşmalarda Hıdrellez Bahar Bayramı’nın, Mayıs Yedisi’yle karıştırılması da dikkatlerden kaçmadı.

Bütün şenliklerimiz uluslararası

Kadırga, Sis Dağı ve diğer şenliklerimize de Avrupa’dan Almanya’dan gurbetçiler katılıyor. Haliyle zaten bütün şenliklerimiz uluslararası değil mi ?

21 Mayıs’ta AK Parti Büyük Kurultay yapacak

Üstelik 21 Mayıs’ta Türkiye tarihi günlerinden birini yaşamaya hazırlanıyor. AK Parti Olağanüstü Büyük Kurultay yapacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Partisinin genel başkanlığına yeniden gelecek.

reik-hasan

Şalpazarı’nı Kurukız’dan önce bilen yokmuş…

Şalpazarı Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Karabayır da, Belediye Başkanı Refik Kurukız‘a övgüler düzerken skandal sözler sarfetti. “Başkanım Şalpazarı’nın tanıtımı için çok önemli işler yapıyor. Refik Kurukız‘dan önce Şalpazarı’nın Trabzon’un ilçesi olduğunu bilen yoktu” diyen Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Karabayır‘a Programın Sunucusu Ertuğrul Yayla, “Hayır, hayır. Ben sizin söylediklerinize katılmıyorum. Şalpazarı’nı bilmeyen kimse yok. Bunda Refik Kurukız‘ın da payı vardır diyebilirsiniz” diyerek müdahale edip, hatayı düzeltmeye çalıştı.

Karabayır’ın sözleri haddini aşmıştır

Şalpazarı Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Karabayır‘ın Mavi Karadeniz’deki skandal sözlerine bir tepki de Simenli Mahallesi Muhtarı Arif Köse‘den geldi. Muhtar Köse, “Mavi Karadeniz’de bugünkü Yöneticiler; Acısu’yu, Sis Dağı’nı, Alaca Yaylası’nı, kısaca Ağasarımızı tanıtırken Belediye Başkan Yardımcısı’nın yapmış olduğu açıklama haddini aşmıştır. Biz Ağasarımız için ahırdaki öküzlerimizi, emeğimizi bu İlçe için harcarken onlar neredeydi ?” diyerek açıklamalara tepki gösterdi.

sadiye

Şalpazarı’nın tanıtımına ömrümü harcadım

Karadeniz Şenlikleri’nin ilki olması düşüncesiyle Acısu’da Hıdrellez Kültür ve Bahar Bayramı Şenliği’nin başlatılmasında, Acısu Projesinin hayata geçirilerek çevre düzenlemesi, dere ıslahı yapılmasında ve Acısu doğal maden suyunun tanıtımında büyük pay sahibi olan şahsım Turgay İkinci‘den hiç kimsenin bahsetmemiş olması da düşündürücüydü.

hayrettin acisu da soylu

Kurukız döneminde şenliklerde iki büyük skandal yaşandı !

Şalpazarı Belediye Başkanı Refik Kurukız’ın Şalpazarı’nı tanıtmak bir yana, İlçemizin adını şenliklerde iki büyük skandalla duyurdu. Bunlardan ilki 9 Ağustos 2014 tarihinde Sis Dağı’nda yapılan 195. Sis Dağı’nda dönemin Samsun Müftüsü Yrd. Doç. Dr.  Hayrettin Öztürk‘e vaaz verdirmesiyle meydana geldi. Değerli hemşehrimiz Yrd. Doç. Dr. Hayrettin Öztürk, şenlikte sarfettiği sözleriyle bazı medya organları tarafından olumsuz bir şekilde Türkiye gündemine taşındı.

Kurukız döneminde bu olayın etkisi ortadayken, 7 Haziran Genel Seçimleri öncesinde yani 10 Mayıs 2015 tarihinde düzenlenen Acısu Hıdrellez Kültür ve Bahar Bayramı’nda, dönemin AK Parti Teşkilat Başkanı, şimdiki İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu‘ya geç geldiği gerekçe gösterilerek mikrofon verdirmeme arbedesi yaşandı. Şalpazarı halen bu ayıbı konuşuyor. Güçlükle ele geçirilen mikrofonda Soylu konuşmasını yaparken, ses düzeninin fişini çekmeye çalışan, kabloyu kesmekten bahseden skandalın perde arkasındaki isimlerin bugün ise İçişleri Bakanı ile aynı karelere girme çabaları gözden kaçmıyor.

kurukiz-refik2refik-maviderefik-hasanla ycivelek

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

6 Yorum

 1. 9 Mayıs 2017, 00:13

  Tespitlerinizin birçoğu tam isabet. Katılmadıgımız en önemli iddia, Şalpazarı’nın Trabzon’a bağlı bir ilçe olduğunun, mevcut yerel yönetecilerin tanıtımı sayesinde bilinmesi iddiası. İroninin dibi desem yeri.
  Güldürmesinler adamı.

 2. 9 Mayıs 2017, 08:32

  Sen yine neyin peşindesin Turgay
  Senin ve peşinde koştuğun insanın neler yaptığınızı bilirim ya işini adam gibi yap yada sus

  • 9 Mayıs 2017, 22:26

   kimseden adamlık öğrenecek halim yok. işimi nasıl yapacağımı da ben bilirim. kimsenin peşinden koşmam. istediğim insanla gezerim. bugüne kadar susmadım, bundan sonra da susmam. gücün yetiyorsa gel sustur. sahte hesapların arkasına saklanma.

 3. 9 Mayıs 2017, 09:39

  Daha önceki yorumumda Mayıs 7′ sinin bölgemizde nasıl kutlandığı yaşadığım örneklerle anlatmış, şahsen şenlik kutlamalarının Mayıs 7′ sinde olmasının daha uygun olacağını düşündüğümü belirtmiştim. Ancak görüyorum ki gelinen nokta çözüm odaklı değil maalesef biz ağasarlıların kronik bir hastalığı olan adam yok etme ve sen ben davasına dönüşmüş, yazık oluyor güzel ağasara , doğamızın güzelliği kadar gelin içimizi de güzelleştirelim.

 4. yiyin birbirinizi yiyin

 5. şalpazarının bütün sorunları bitti de bunlarla mı uğraşıyoruz. yok şenlik tarihi yok şalpazarını en çok ben tanıttım sen az tanıttın.
  böyle boş işler için biz şalpazarlılar uğraştıkça yakında Şalpazarı köy olur.