Mustafa Usta 1 yılda 45 kilo vererek görenleri şaşırttı

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

obezite diyet salpazari

Şalpazarı Kaymakamlığı SYDV personeli Mustafa Usta yıllardır aşırı kilolarından şikayetçiydi. Zayıflamak istiyor ancak kendini buna bir türlü hazırlayamıyordu. Sonunda Mustafa Usta‘nın imdadına Şalpazarı İlçe Hastanesi Başhekimi Dr. Özgür Vuran yetişti.

Dr. Özgür Vuran geçen yıl Ocak ayısonlarında kendisine zayıflamak istediğini söyleyen Mustafa Usta‘yı İlçe Hastanesi’nde açılan “Obezite” birimine kaydettirdi. 126 kilo olarak Hastaneye başvuran Mustafa Usta, diyetisyen kontrolünde düzenli olarak zayıflayarak yaklaşık 1 yılın sonunda 45 kilo vererek 81,5 kiloya kadar düştü.

obezite2

Mustafa Usta İnandı ve başardı…

Şalpazarı Kaymakamlığı SYDV Personeli Mustafa Usta Dr. Özgür Vuran’la görüştükten sonra zayıflamaya karar verdiğini belirterek şunları söyledi:

“Şalpazarı İlçe Hastanesi Başhekimi Dr. Özgür Vuran bana diyetisyenlerin çalışma programları hakkında bilgi verdi. Önce aile hekimime gidip tahlil için kan örneği verdim. Ardından Hastanenin ‘Obezite’ birimine kayıt yaptırdım. Kan değerlerime ve vücut kitle indeksine göre bana uygun bir diyet programı hazırlandı. Bu program sayesinde her ay düzenli olarak 4 kg. verdim. 3 ayda 12 kg. vermiştim. Diyetisyen, artık kilo vermemin yavaşlayacağını, bunu sporla desteklemem gerektiğini söyledi. Bir dağ bisikleti alıp hafta için her gün ortalama 7 km. yol katettim. Eve koşu bandı aldım, elverişsiz havalarda spora bu şekilde devam ettim.”

DSC_0511

Herkes bunu başarır

Yaklaşık 1 yılda 126 kilodan 81,5 kiloya düşen Mustafa Usta, “Bu programı uygulayan herkes rahatlıkla zayıflar. Ben başardığıma göre herkes bunu başarır. Benim konumumda olan herkese Hastanelerin Obezite birimine gitmelerini tavsiye ediyoru” derken, Mustafa Usta‘nın  zayıfladığımı görenler, bugüne kadar farkında olmadıkları Hastanenin Obezite birimine akın ettiler.

Kilo verince hayatım değişti

Mustafa Usta, zayıflayarak normal kilolarına dönünce özgüveninin arttığını,  yaşam şeklinin de ister istemez değiştiğini kaydetti.

DSC_0773

Dr. Özgür Vuran: Mustafa Usta büyük bir başarı gösterdi

Şalpazarı İlçe Hastanesi Başhekimi Dr. Özgür Vuran, Mustafa Usta‘nın geçen yıl 29 Ocak 2016 tarihinde kendilerine 126 kilo olarak başvurduğunu, kayıt işlemlerinin ardından Obezite birimine düzenli olarak gidip gelerek 1 yıl sonunda 45 kilo verip, 81,5 kiloya kadar zayıflayarak büyük bir başarı gerçekleştirdiğini söyledi. Dr. Özgür Vuran şöyle devam etti:

“Mustafa Usta, program çerçevesinde gerek diyet gerekse hareketli yaşam konularında bilgilendirilmiş ve disiplinli bir programla bunları uygulayarak aşırı kilolarından kurtulmuştur. Önceden kilolarıyla birlikte yaşadığı nefes darlığı, yorgunluk, bitkinlik ve vücutta ağrı problemleri de sona ermiştir. Artık kendisini dinç ve sağlıklı hissettiğini beyan etmektedir.”

Şalpazarı İlçe Hastanesi Başhekimi Dr. Özgür Vuran, günümüzde Ülkemizde  sıtma, tifo, kızamık gibi bulaşıcı hastalıkların görülmediğini bunların yerini ise bulaşıcı olmayan ve kronik seyreden kalp damar hastalıkları, diyabet, hipertansiyon gibi hastalıkların aldığını ifade ederek, Sağlık Bakanlığı’nın bu nedenle  “Sağlıkta Dönüşüm Programı” uygulamaya koyduğunu söyledi. Dr. Özgür Vuran şu bilgileri aktardı:

Şalpazarı İlçe Hastanesi’nde 3 yıldır diyetisyen görev yapıyor

“Günümüz hastalıklarına zemin hazırlayan en önemli faktörlerden biri hareketsiz yaşam ve buna bağlı olarak oluşan obezite. Obezite günümüzde tüm dünyanın uğraştığı büyük bir sağlık sorunu olarak karşımıza çıkmıştır. Bu nedenle artık tüm ilçelere, insanlarımızın daha sağlıklı beslenmeleri ve obezite denilen hastalığın oluşmasını engellemek ve buna bağlı olarak ortaya çıkan kronik hastalıkların artış hızırı azaltmaya yönelik diyetisyenler görevlendirilmiştir. Şalpazarı İlçemizde de yaklaşık 3 yıldır bu hizmet sürdürülmektedir”

Şalpazarı İlçe Hastanesi Başhekimi Dr. Özgür Vuran, bugüne kadar Obezite birimine başvuran 54 hastadan disiplinli olarak programı uygulayan 10 hastanın aşırı kilolarından kurtulduğunu da sözlerine ekledi.

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir