Okullarda diş taraması yapıldı

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Şalpazarı’nda okullarda diş taraması yapıldı

Trabzon Halk Sağlığı Müdürlüğü’nce yürütülen ağız-diş sağlığı ve diş taraması Şalpazarı’nda da yapıldı. Gökçeköy, Simenli, Doğancı ve Atatürk İlkokulları 1. ve 4. sınıflarında okuyan toplam 145 öğrenci diş taramasından geçirildi.

Öğrencilerin ağzındaki diş çürükleri ve dolgu sayıları, ortodantik bozukluk ve dental enfeksiyonlar olup olmadığı incelendi. Yapılan taramalarda çocukların ağız hijyeninin az olduğu; diş fırçası ve macunu olmayan öğrencilerin mevcut olduğu ve diş fırçalama alışkanlıklarının yetersiz ve uygulamasının yanlış olduğu gözlendi.

Şalpazarı İlçe Hastanesi Diş Hekimi Muhsin Küçük tarafından yapılan taramalarda, öğrencilere görsel olarak ağız ve diş sağlığı ile diş fırçalama eğitimi verildi. İlkokul 1. ve 4. sınıftaki çocuklara diş fırçası ve diş macunu dağıtıldı. Şalpazarı İlçe Hastanesi Başhekimi Dr. Özgür Vuran, taramaların bundan sonra da sürdürüleceğini söyledi.

Öte yandan Şalpazarı Atatürk İlkokulu’nda 4. sınıf öğrencilerine Diş Hekimi Muhsin Küçük tarafından diş fırçalama eğitimi verildikten sonra; Kaymakam Cafer Sönmez, Trabzon Halk Sağlığı Müdür Yrd. Uzm. Dr. Şükrü Örgün, Toplum Sağlığı Hizmetleri Şube Müdürü Dr. Aynur Yıldız Yaylı, Şalpazarı İlçe Hastanesi Başhekimi Dr. Özgür Vuran, İlçe Milli Eğitim Müdürü Güner Cengiz, Belediye Başkan Yardımcısı Faruk Beldüz ve Dişhekimi Muhsin Küçük öğrencilere birlikte diş macunu ve diş fırçası dağıttılar. (01.01)

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir