Şalpazarı A.Y.M.T.A.L.’nde Sivil Savunma Günü kutlandı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Şalpazarı Ayten Yılmaz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde, sivil savunma bilincini öğrencilere benimsetmek amacıyla 28 Şubat Sivil Savunma Günü nedeniyle bir yangın tatbikatı düzenlendi.

Sivil Savunma Günü, 27 Şubat Çarşamba günü Sivil Savunma Kulübünün hazırlamış olduğu program ile kutlandı. Kulüp Rehber Öğretmeni Zeki Bayraktar ve Serkan Uslu başkanlığında gerçekleşen etkinlikte;  Rüveyda Dereköylü, Zehranur Gürman, Alperen Balçık, Oğuzhan Birinci, Kübra Bulut, Özgür Durmaz, Sema Ergün, Neslihan Çalışkan, Onur Kaya adındaki öğrenciler de görev aldı.

Okul bahçesinde düzenlenen etkinlik -günün anlam ve öneminin anlatılmasıyla başladı. Ardından okulun ikaz alarm sistemi çalıştırıldı ve kısa sürede okul binası tahliye edildi. Olası deprem veya yangın anında personel ve öğrencilere can ve mal kaybının en aza indirilmesi için eğitim verilerek dersliklerin planlı bir şekilde boşaltılması ve önceden belirlenen açık alanlarda hiçbir izdihama yol açmadan toplanmaları sağlandı.

Trabzon Büyükşehir Belediyesi Şalpazarı İtfaiye Grup Amirliği’nin desteği ile düzenlenen tatbikatta Ekip Amiri Şaban Bıyık, İtfaiye ekip personellerinden Emrah Korkmaz ve Hüsamettin Öztürk öğrencilerin binadan tahliyesi, yangın merdivenlerinin kullanımı ve güvenli bölgede toplanılmasının önemini ifade ettiler. Ayrıca tatbikat gereği binada mahsur kalmış olan bir öğrenci itfaiye aracı merdiveni yardımıyla  İtfaiye ekibi tarafından bina penceresinden kurtarıldı.

Tatbikatta hem eğlenen hem de afet zamanlarında kendilerini ve çevrelerini nasıl kurtaracaklarını öğrenen öğrenciler, artık kendilerini daha güvende hissettiklerini söylediler.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir