Trabzon Şalpazarlılar Derneği Gecesi’nde binlerce kişi doyasıya eğlendi

featured

Trabzon Şalpazarlılar Yardımlaşma Kültür ve Dayanışma Derneği’nin, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla düzenlediği Geleneksel Kültür ve Sanat Etkinlikleri dün gerçekleştirildi. Şalpazarı Atatürk İlk ve Ortaokulu bahçesindeki etkinliklere binlerce kişi katıldı.

Erol Yanık‘ın sunduğu gündüz programında yöresel sanatçılar Sebahattin YanıkYamaç ve Eray Yavuz kemençe eşliğinde türküler seslendirdiler. Akşam programını ise Necati Selvitop sundu. Bu bölümde ise Yeşim Civelek, Sebihan Altunay, Ünal Hanedan ve son olarak Ali Alkurt sahne aldı. Kemençesiyle hemen bütün türkücülere eşlik eden Batuhan Turan ve Hasan Aydem geceye katılanlardan tam not aldı. Şenlik alanının dışında dev led ekranla görüntü çarşı meydanına aktarıldı.

Etkinliğin sponsorlarından İş adamı Mehmet Birinci geceye getirdiği Trabzonspor’un efsane golcüsü İbrahim Yattara ile renk kattı. Trabzonspor’un eski gol makinesi İbrahim Yattara‘nın etrafı bir anda hayranları tarafından kuşatıldı.

Gecede bir konuşma yapan Trabzon Şalpazarlılar Derneği Başkanı Turgut Kahraman, “Derneğimizin organizasyonda elde edilen bütün gelirler üniversitelerde okuyan çocuklarımıza gidecek. Aramızda üniversiteyi kazanan gençlerimiz varsa hiç müteessir olmasınlar. Burada abileri var. Anne ve babalara sesleniyorum. Üniversiteyi kazanan çocuklarınız bizim çocuklarımız. Bizlere ulaşın. Bizlere ulaşmanız çok zor değil. Trabzon’dayız, Şalpazarı’ndayız, her yerdeyiz” diyerek, öğrencilere desteklerini sürdüreceklerini söyledi.

Daha sonra konuşan İTÜ mensubu Dr. Hacer Atar Yıldız ise izleyenlere adeta ders verdi. “Giyim kuşamıyla, yeme içme alışkanlıklarıyla, örf ve adetiyle Trabzon’un nevi şahsına münhasır olan bu yöre tek başına bile bir değerdir. Bu değeri oluşturan üç unsur var. Tarihimiz, coğrafyamız ve kültürümüz. Kültürümüzü yaşama ve yaşatma konusunda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Kültürümüze, sanatımıza, edebiyatımıza ve müziğimize sahip çıkmalıyız” diyen Dr. Hacer Atar Yıldız, “Sıradan bir insana, sıra dışı işler yaptıran yegane argüman eğitimdir. Sayın başkan, buradan bütün haziruna yaptığınız çağrı benim kalbimi fethetmiştir. Sonuna kadar arkanızdayım” şeklinde konuştu.

Şalpazarı Belediye Başkanı Refik Kurukız da konuşmasına, İbrahim Yattara‘yı, siyasi partilerin ilçe başkanlarını ve STK başkanlarını sahneye çağırdıktan sonra başladı. Başkan Kurukız şöyle konuştu:

“Bu gece eğitime katkı gecesi. Bu gecenin mimarı, Trabzon’umuzda Şalpazarlılar’ı temsil eden, Şalpazarlılar Dernek Başkanımız ve onun çok kıymetli yöneticileri. Tabiki bu geceye katkı veren çok önemli sponsorlarımız var. Ama en başta bizim kendi evladımız, her zaman yanımızda olan büyüğümüz Atilla Ataman başkanımıza teşekkür ederek, sözlerime başlamak istiyorum. Murat Zorluoğlu her zaman yanımızdalar. Hacer hocamız, Mehmet Birinci kardeşimiz hep bizimle. İstanbul’da 21 tane derneğimiz, federasyonumuz, onun da içinde çok kıymetli Eğitim Derneğimiz var. Trabzon’da, Beşikdüzü’nde ve Samsun’da derneklerimiz var”

Geceye Trabzonspor’un efsane futbolcusu İbrahim Yattara ve yaptığı konuşmasıyla Doç. Dr. Hacer Atar Yıldız damgasını vururken, organizatör ve sunucu Necati Selvitop‘un yaptığı veda açıklaması da merak uyandırdı. Ünlü sunucu, “Bu benim Şalpazarı’ndaki son sunuculuğum. Bundan böyle artık Şalpazarı’nda hiç bir programı sunmayacağım. İnşallah başka alanlarda size hizmet etmek nasip olur” diyerek sahneye veda etti.

Geceye Şalpazarı Kaymakamı Zekeriya Murat Şahan, Belediye Başkanı Refik Kurukız, İTÜ Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hacer Atar Yıldız,  AK Parti Şalpazarı İlçe Başkanı Zeki Çabuk, CHP İlçe Başkan Yrd. Murteza Metin, MHP İlçe Başkanı Mustafa Koç, İYİ Parti İlçe Başkanı Şennaz Yılmaz, Şalpazarı Eğitim Derneği Başkanı Hasan Keskin, Şalpazarıspor Başkanı Cevat Özdemir, İş adamı Mehmet Birinci ve Erhan Şahin, bazı mahalle muhtarları, STK temsilcileriyle çevre il ve ilçelerden çok sayıda vatandaş da katıldı.

 

 

 

Trabzon Şalpazarlılar Derneği Gecesi’nde binlerce kişi doyasıya eğlendi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir