Acısu’da bahar şenliği

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

29’uncu Acısu Hıdırellez Kültür ve Bahar Bayramı 12 Mayıs 2024 Pazar günü Şalpazarı İlçesi’nin Acısu mesire alanında kutlandı. Anneler Günü nedeniyle 2016 Yılında Hatay’da şehit olan Er Alper Al’ın, yılın annesi seçilen annesi Kezban Al’a sahnede çiçekler verilerek tüm annelerin Anneler Günü kutlandı.

“Kültürümüze destek oluyoruz”

Şalpazarı Belediye Başkanı Refik Kurukız, Acısu Şenliği’nde yaptığı konuşmada, “Hıdırellez Bahar Bayramı. Adı üzerinde. Doğanın kendini yenilediği, insanların kendilerini yenilediği, geliştirdiği, rengarenk olduğu bu dönem içerisinde Türk’ün bayramı Hıdırellez’i kutlu olsun diyoruz. Örfümüzde, ananemizde kültürümüzde yeri olan Hıdırellez, Orta Asya’dan günümüze kadar kıyafetlerimizde, geleneklerimizde, göreneklerimizde, hayvanlarımızın yaylaya göçünde yansıttığımız kültürümüzün bir parçası.” diye konuştu.

Başkan Kurukız sözlerini şöyle sürdürdü: “Bakın burada İstanbul’dan il dışından gelen insanlar var. Amacımız birliğimiz, beraberliğimiz, toyumuz, düğünümüz. Görüyorum sosyal medyada rıv rıv da rıv rıv diyorlar. Bizim amacımız kemençe çalıp, horon oynamak değil. Bu insanlar kahvehanelerde zaman geçireceğine bir olsun, beraber olsun, hemhal olsunlar, horon oynasınlar ama geleneklerine sahip çıksınlar diye yapıyoruz bu şenlikleri. Bizim amacımız kültürümüzde olan, dinimiz giderse Türkiye’miz gider, göreneğimiz giderse ülkemiz gider mantığıyla beraber kültürümüze destek vermek istiyoruz”

AK Parti Trabzon Milletvekili Vehbi Koç da, Müslüman Türk’ün dünyada dimdik ayakta kalabilmesi için bozkırlardan Adriyatik’e kadar varlığını gösterebilmesi için işte şu meydandaki tablo çok önemli. Bunların sayılarının artması gerekiyor. Birbirimizi sevmemiz gerekiyor. Birbirinizi sevmedikçe de iman etmiş olmazsınız” dedi.

Erol Yanık’ın sunuculuğunu yaptığı Acısu Şenliği’nde yöresel sanatçıların kemençe ve türküleri eşliğinde horonlar oynandı. Şenliğe Trabzon Valisi Aziz Yıldırım, Yalova Valisi Dr. Hülya Kara ve Şalpazarı Kaymakamı Semih Memiş de katıldı.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir