Doğancı Ortaokulu’nun efsane öğretmenleri 30 yıl sonra öğrencileriyle buluştu

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

doganci ogretmenleri

1983 – 1987 yılları arasında Şalpazarı İlçesi Doğancı Ortaokulu’nda görev yapan Muammer Taşkın ve Eşi Dilber Taşkın ile Baki Türkmen adlı efsane öğretmenler, 30 yıl sonra İstanbul Kirazlıtepe’deki Üsküdar Belediyesi Yaşam Merkezi’nde öğrencileriyle kahvaltıda buluştu.

hilmi-turkmen baki-turkmen-muammer-taskin

Duygulu anların yaşandığı tarihi buluşmada, emekli öğretmenler ile öğrencilerin gözleri doldu. Aslen İzmirli olup, Arsinli Türkçe Öğretmeni ve Okul Müdürü Muammer Taşkın ile Doğancı Oraokulu’nda tanışıp evlenen Sosyal Bilgiler Öğretmeni Dilber Fırat Taşkın, öğrencilerini hasretle kucaklarken her birini ilk günkü gibi hatırladı. Kirazlıtepe’deki tarihi buluşmaya Üsküdar Belediye Başkanı Av. Hilmi Türkmen de tanıklık etti.

toplu  ogretmenler1

Doğancı Ortaokulu’nun son Müdürü Emekli Öğretmen Baki Türkmen’in Üsküdar İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü olan Oğlu Hüseyin Türkmen, Dilber ve Muammer Taşkın öğretmenleriyle buluşmalarını şöyle anlattı:

“Dilber öğretmenimizi ve o dönemde Okulumuzun ilk Müdürü olan eşi Muammer Taşkın Öğretmenimizi Facebook’tan arayarak kendileriyle sohbet etmeye başlamıştık. Geçenlerde emekli öğretmenlerimizin Eminönü’nden fotoğraflar paylaştıklarını görünce İstanbul’da olduklarını anladık ve hemen kendileriyle bir büyük buluşmayı organize ettik. Bizi kırmadılar geldiler.”

okul dilber

Üsküdar İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Hüseyin Türkmen, genellikle ilkokul öğretmenlerinin öğrencilerin hafızalarında önemli bir yer tuttuğunu ancak Dilber ve Mumammer Taşkın öğretmenlerin yabancı olmaları nedeniyle kendilerini çok etkilediğini belirtti. O yıllarda 80 – 100 kadar öğrenciyle eğitim-öğretim veren okulun her iki öğretmeninin de Doğancı, Dorukkiriş ve Geyikli köylerinde çok sevildiğini ifade eden Müdür Hüseyin Türkmen şunları söyledi:

“Kahvaltıya okul yıllarımızda Geyikli Osmanuğu’nda bakkalcılık yapan Dorukkiriş Muhtarı İlhan Karaman da katıldı. Bakkal İlhan’ı karşısında gören Öğretmenlerimiz ve biz o yılları tekrar yaşadık. Muammer hoca bir çoğumuzu tanıyamadı ama Dilber hanım tebessümle bizlere baktı durdu. Öğretmenlerimiz mesleğe yeni başlıyor gibiydiler. Yavrularına kavuşmuş ana-baba gibi bizden ayrılmak bile istemediler.”

dorukkiris muhtari

Köy tabelalarına zarar vermemize kızarlardı

“Dilber ve Muammer öğretmenlerimiz, ellerimiz kirlendiği için misket oynamamıza ve en çok da köy tabelalarına zarar vermemize çok kızarlardı. Defter yaprağına, “Yelek” derdik, anlamazlardı.”

“O zaman bizler hata yapmamaya çalışıyorduk.  Çünkü hem arkadaşlarımız karşısında eziliyor, hem de öğretmenler bizi babamıza der diye korkuyorduk. Ama ne yazık ki şimdi ise öğretmenlerimiz, öğrenciler beni velisine şikayet eder diye korkuyla görev yapıyor”

Yiyeceğimizi arkadaşlarımızla paylaşıyorduk

“Öğlen yemeğimiz genelde evden getirdiğimiz kuru yiyeceklerdi. Çökelek, ekmek, helva, bazen bulabilirsek yumurta getiriyorduk. Yiyeceklerimizi hatta tüm okul araç-gereçlerimizi arkadaşlarımızla paylaşıyorduk. Bazen öğle tenefüsünde koşma Şalpazarı’na gidip-geliyorduk”

Tarihi kahvaltıya; Doğancı Ortaokulu’nda daha sonra görev yapan Emekli Öğretmenler Mehmet Aydın ve İbrahim Kuzu (Buluk Hoca), Ziya Gülbahar’ın oğlu Erden Gülbahar,  Hasan Hoca’nın kızı Ayşe Ertata, Remzi Aydın’ın kızı Adile Aydın ve Dorukkiriş eski Muhtarı Mürsel Gülbahar gibi isimler katıldı.

Üsküdar İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Hüseyin Türkmen, Erden Gülbahar’ın organizasyonuyla, Dilber ve Muammer Taşkın öğretmenleri onuruna tertipledikleri bu kahvaltı sayesinde okul arkadaşlarıyla da hasret giderdiklerini ifade ederek, “Bu organizasyonu bundan sonra her yıl düzenlemeyi kararlaştırdık. Ben bu vesile ile yine aynı okuldaki Matematik Öğretmenimiz Naim Baştan ile  Fen Öğretmenimiz Nuh Yaşar Genç’ i de saygıyla anıyorum” diye konuştu.

 

 

 

 

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. 2 Şubat 2016, 18:57

    Orda olmak isteyip olamayan birçok öğrenci daha var bende onlardan biriyim ve ogretmenlerimin ellerinden öperim .