• İmsak 00:00
  • Güneş 00:00
  • Öğle 00:00
  • İkindi 00:00
  • Akşam 00:00
  • Yatsı 00:00
  • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00
İMSAKİYE 2024 - Şalpazarı

İlçe Müftüsü Yılmaz Çelik’in Ramazan Yazısı

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

müftü

Ey Oruç tut beni!

Bu akşam ilk teravih ile ramazana hoş geldin! deyip, 29 gün devam edecek Kur’an ayını evlerimizde, işyerlerimizde ve bulunduğumuz mekânlarda misafir edeceğiz. Sahuru, iftarı, ikramı, fitresi, fidyesi, zekâtı, hayır ve hasenatları ile bu ramazan hepimiz için başka bir ramazan olsun. Gönül dünyamıza nakış nakış sevap işlendin. 17 Temmuz günü büyük bir sevinçle bayram sabahına ulaşmayı rabbim hepimize nasip eylesin!

Ramazan’ın hem milletimize, hem manevî dünyamıza ve acılar içerisinde kıvranan alemi İslam’a huzur, barış, adalet ve merhamet getirmesini Yüce Allah’tan niyaz ediyorum. Her sene Ramazan, ötelerden kutlu bir misafir olarak gelir bizlere ve bizlere Rabbimizin katından sayısız nimetler getirir. Kardeşlik bağlarımızı yeniden inşa etmeye gelir Ramazan. Milletçe hoş geldin diyoruz. İyi ki geldin Ramazan, çünkü yorgun ve bitap düşen yüreklerimizin Ramazan’ın bize getireceği rahmete çok ihtiyacımız var. Ramazan çorak gönüllerimize yağan rahmet yağmurlarıdır.

Ramazan Rabbimizin: “Ey İman Edenler! Allah’a karşı gelmekten sakınmanız için oruç, sizden öncekilere farz kılındığı gibi, size de farz kılındı.” Ayetinin bizlerde hayat bulmasıdır.

Peygamberimizin “Allah rızası için birgün oruç tutan kulun yüzünü, Allah o bir günlük oruç sebebiyle cehennemin 70 yıl uzağına atar.”

“Kim inanarak ve sevabını Allah’tan bekleyerek ramazan orucunu tutarsa, geçmiş günahları affedilir.”

“Sahur yapınız, çünkü sahurda bereket vardır.”

“Kim bir oruçluya iftar yaptırırsa, onun kadar sevap kazanır. Üstelik oruçlunun sevabından hiçbir şey eksilmez.”

Hadisleri ile ramazan bizler için müjdelerle doludur.

Bu yıl Ramazan, ‘Vakit İyilik Vakti, Bu Ramazan ve Her Zaman’ ana teması ile bereketlenecektir.

Ramazan mektebinin en önemli derslerinden birisi, iyiliktir. Hem nefsimizde hem dünyamızda iyiliği yeniden egemen kılmak için çalışacağız. Evlerden evlere, gönüllerden gönüllere iyilik taşımak için seferber olacağız.

“İyilik, yalnıza arkadaş, yorguna dayanak, garibe sığınak, muhtaca imdat olmak ve dünyayı yaşanılır kılmaktır.”

“Ramazan sadece midemize değil, dilimize, gönlümüze, aklımıza, gözümüze tutturduğumuz oruçla bize değişim imkânı sunar.”

Peygamberimiz: “Kim yalan ve yalan ile iş görmeyi bırakmaz ise onun yemesini içmesini terketmesine Allah’ın hiçbir ihtiyacı yoktur.” ifadeleri ile bu gerçeğe ışık tutmuştur.

“Ramazanı gösteriş ve eğlenceye dönüştürerek, onun muazzez ruhunu incitmemeliyiz.”

Gelin hep birlikte orucun en kadim anlamını yeniden hatırlayalım. Başkalarını yaralayan dilimizi tutmaya çalışalım.

“Gelin Ramazanın bizi değiştirecek ruhuna ruhlarımızı teslim edelim.” Ölüm ötesi hayatta şu hadis bizim için müjde olsun!

“Cennnette reyyan denilen bir kapı vardır. Kıyamet gününde o kapıdan sadece oruç tutanlar girebilir. Oruçluların dışında kimse giremez. Oruçlular nerede? diye seslenilir. Bunun üzerine oruçlular ayağa kalkıp, o kapıdan içeri girerler, o kapıdan onlardan başkası giremez. Oruçlular girdikten sonra kapı kapanır. Başka kimse o kapıdan alınmaz.” Buyuran Efendiler Efendisine Salat ve selam olsun!

Ramazan-ı Şerif’in hepimiz için hayırlara vesile olması niyazı ile…

Yılmaz ÇELİK

Şalpazarı İlçe Müftüsü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir