Şalpazarı Belediye Meclisi, 24 mahallenin kırsal mahalle olmasını kararlaştırdı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Şalpazarı Belediye Meclisi Kasım ayı toplantısı Atilla Ataman Toplantı Salonu’nda yapıldı.

 

Belediye Başkanı Refik Kurukız başkanlığında yapılan toplantıda, 24 mahallenin “Kırsal Mahalle” statüsüne geçirilmesi kararlaştırıldı.

MHP, AK Parti ve İYİ Partili Meclis Üyelerinin oy birliği ile aldığı karar toplantıyı izleyen mahalle muhtarları tarafından sevinçle karşılandı.

Şalpazarı Belediye Meclisi’nin aldığı karar, Büyükşehir Belediye Meclisi’nde görüşülüp kabul edildikten sonraki takvim yılından itibaren yürürlüğe girecek.

Belediye Meclisi’nin tarihi toplantısını izleyen MHP Şalpazarı İlçe Başkanı Mustafa Koç, İlçe Belediye Meclisi’nde alınan kararla ilgili yaptığı açıklamada, “MHP olarak Meclis Üyelerimizle biz bu karara olumlu oy kullandık. Kırsal Mahalle olmak için talepte bulunan muhtarlarımızın ve halkımızın yanında olduğumu gösterdik. Kararın tüm Şalpazarı’na hayırlı olmasını diliyoruz” dedi.

 

Söz konusu karara istinaden, 2014 yılından itibaren Büyükşehir statüsüne tabi olan; Ağırtaş, Akçiriş, Çamlıca, Çarlaklı, Çetrik, Doğancı, Dorukkiriş, Düzköy, Fidanbaşı, Geyikli, Gökçeköy, Gölkiriş, Güdün, Kabasakal, Karakaya, Kasımağzı, Kuzuluk, Pelitçik, Sayvançatak, Simenli, Sinlice, Sütpınar, Tepeağzı ve Üzümözü mahalleleri “Kırsal Mahalle” ve “Kırsal Yerleşik Alan” yönetmeliği kapsamında, kırsal mahalle olarak belirlendi.

“Kırsal Mahalle” ve “Kırsal Yerleşik Alan”  Vasıflarının Sağladığı Muafiyetler ve İndirimler şöyle:

1- Gelir vergisinden muaf esnaf ile basit usulde gelir vergisine tabi mükellefler tarafından bizzat iş yeri olarak kullanılan bina, arsa ve araziler ile mesken amaçlı kullanılan binalar ve zirai istihsalde kullanılan bina, arsa ve araziler emlak vergisinden,

2- Belediye Gelirleri Kanunu uyarınca alınması gereken bina inşaat harcı ile imarla ilgili harçlardan, muaf olacak.

Tanınan İndirimler:

1- Ticari, sınai ve turistik faaliyetlerde kullanılan bina, arsa ve araziler için emlak vergisi %50,

2- 2464 sayılı Kanun uyarınca alınması gereken vergi, harç (bina inşaat harcı ile imarla ilgili harçlar hariç) ve harcamalara katılma payları %50, indirimli uygulanacak.

Bu yerlerde, içme ve kullanma suları için alınacak ücret; iş yerleri için belirlenmiş olan en düşük tarifenin %50’sini, konutlar için belirlenmiş olan en düşük tarifenin %25’ini geçmeyecek şekilde belirlenecek.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir