Sütpınar’a modern Süt İşleme Tesisi inşa ediliyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Şalpazarı İlçesi’nde S.S. Sütpınar-Simenli Köyleri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’nin yeni Süt İşleme Tesisinin temeli Trabzon Valisi Aziz Yıldırım’ın katıldığı bir törenle atıldı.

Yağışlı hava nedeniyle Sütpınar Mahallesi yerine temsili temel atma töreni Sayvançatak Mahallesi’ndeki halı sahada yapıldı.

Törende açılış konuşmasını yapan S.S. Sütpınar-Simenli Köyleri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Cavit Erata, kooperatiflerine desteklerinden dolayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere tüm yetkililere ve ilgililere teşekkür etti.

AK Parti Şalpazarı İlçe Başkanı Zeki Çabuk da, Sütpınar Süt Ürünleri’nin marketlerdeki süt ürünlerinden çok kaliteli olduğunu ifade ederek, Pazar payının artırılması için bazı adımların atılması gerektiğini savundu.

Şalpazarı Belediye Başkanı Refik Kurukız da, “Sütpınar yöresinin, hayvanlarına sevdalı insanların yaşadığı yöre olduğunu belirterek, “Buradaki insanlar böyle bir yatırımı fazlasıyla hak ediyor” diye konuştu.

Trabzon Valisi Aziz Yıldırım ise, “Bir kültürün yaşatılması ve devam etmesi için çok önemli bir tesisin temelini atmak için bir araya geldik. Bugünün dünyasında her şey fabrikasyon haline geldi. Bir ürünün doğalını bulmak çok zorlaştı. İşte tam da bu noktada orijinal ve doğal bir ürün bulmak isteyen herkes Şalpazarı ilçemize gelsin. İlçemizdeki üreticilerimiz, özellikle kadın üreticilerimiz sayesinde süt ve süt ürünlerinde doğal olanı yakalama fırsatı elde ediyoruz. Yaylarımız hayvan yetiştirmek ve onlardan elde edilecek olan üretimi yapmak için oldukça uygun yerler. Ancak buralardaki mesken kalabalıkları hayvan bakımı ve üretim için kullanılmıyor, daha çok yazlık olarak kullanılıyor.

Hayvancılık eskiye göre git gide azalmış durumdu. Şimdiki gençlerimiz bu işi yapmak istemiyorlar. Hâlbuki hayvancılık yapsak bir ürünü en doğalına, sağlıklısına erişme imkânımız olur.  Onun içindir ki burada çok kıymetli bir faaliyet söz konusu. Tesisin yapımında emeği geçenlere ve bu işin üretim kısmanda olan kadınlarımıza teşekkür ediyor ve inşallah Temmuz ayı gibi buranın açılışını hep birlikte yapacağız” dedi.

Şalpazarı Kaymakamı Semih Memiş ve Trabzon Tarım ve Orman İl  Müdürü İsa Kaplan ile çok sayıda daire amiri ve vatandaşların katıldığı törende konuşmaların ardından kurdele kesilerek temsili temel atma işlemi gerçekleştirildi. Vali Aziz Yıldırım buradan Sütpınar Mahallesi’ne geçerek, Süt İşleme Tesisinin inşaatının temelinde incelemelerde bulundu.

Trabzon il Tarım ve Orman Müdürlüğü, Hayvancılık Genel Müdürlüğü ve Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı (DOKAP) tarafından sağlanan desteklerle Şalpazarı İlçesi, S. S. Sütpınar-Simenli Köyleri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi süt işleme tesisinde işletme binası, sosyal tesisler ve imalathaneler yenilenmiş olacak.

52 yılını geride bırakmış olan kooperatif binasının yenilenmesi için DOKAP tarafından 5 milyon 215 bin TL; Tarım ve Orman Bakanlığı, Hayvancılık Genel Müdürlüğü tarafından 3 milyon TL tutarında hibenin yanı sıra; kooperatif tarafından sağlanan 3 milyon 6 yüz bin TL ile toplamda 11 milyon 184 bin TL’lik bir yatırım uygulamaya konuldu.

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın desteklemeleri sonucu yenilenecek olan işletme binası, imalathaneler ve sosyal tesisler ile faaliyetine devam edecek olan kooperatifin, Şalpazarı yöresine has hayvansal ürünleri üretmeye devam etmekle birlikte geleceğe daha güvenle bakması sağlanmış olacak.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir