Trabzon’da 9 HES yarın hizmete açılıyor

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

hes

  • TEMİZ VE YENİLENEBİLİR ENERJİYE 10 MİLYAR LİRALIK DEV YATIRIM…
  • YAPIMI TAMAMLANAN 99 ADET HİDROELEKTRİK SANTRAL CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN TARAFINDAN TOPLU OLARAK HİZMETE ALINACAK…
  • ÜLKE EKONOMİSİNE BÜYÜK KATKI SAĞLAYACAK HES’LERDEN
    9 ADETİ TRABZON’DA…

Ülke genelinde özel sektör tarafından yapımı tamamlanan 99 adet hidroelektrik santral (HES) Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Ankara’da gerçekleştirilecek toplu açılış merasimi ile hizmete alınacak. Ülke ekonomisine büyük katkı sağlayacak ve toplam yatırım bedeli 10 milyar lira olan 99 HES’ten 9 adeti ise Trabzon’da bulunuyor.

Büyüyen ve gelişen bir Türkiye olarak her geçen gün enerjiye olan ihtiyacın arttığının altını çizen Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Artan bu enerji ihtiyacını karşılamak için 26 Haziran 2003 tarihinde Su Kullanım Hakkı Anlaşması ile üretimi özel sektöre açtık. Böylece kamunun ve özel sektörün gücünü birleştirerek HES’lerden elektrik enerjisi üretiminde büyük bir ivme yakaladık” dedi.

Son 13 yılda özel sektör tarafından 422 adet HES’in işletmeye alındığını belirten Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Bu tesislerle yılda 13.000 MW kurulu güç ile 40 milyar kiloWatt.saat’lik üretim kapasitesine eriştik. HES projelerinin özel sektöre açılmasıyla devletin sırtından takriben 60 milyar dolarlık yatırım yükünü kaldırdık” diye konuştu.

Açılışı Yapılacak Projelerin Milli Ekonomiye Katkısı Yaklaşık 1,1 Milyar Lira

Bu çerçevede 14 Ocak 2016 tarihinde Ankara’da gerçekleştirilecek toplu açılış merasimi ile yapımı tamamlanan 99 adet HES projesinin hizmete alınacağını vurgulayan Prof. Dr. Eroğlu “Artık eski Türkiye yok tamamlanan tesisler toplu olarak hizmete alınıyor. Eski Türkiye’de böyle açılışları hayal bile etmek mümkün değildi. Tamamlanan bu 99 dev projeyi Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın uğurlu elleriyle halkımızın hizmetine sunacağız. Hizmete alınacak HES projeleri toplam 2.200 MW kurulu gücünde ve bu tesislerle yılda 7,4 milyar kiloWatt.saat enerji üretimi gerçekleştirilecek. Bu tesislerin milli ekonomiye katkısı ise yıllık yaklaşık 1,1 milyar lirayı bulacak” ifadelerini kullandı.

HES’ler Sayesinde Doğalgaz İthalatından Yılda Yaklaşık 11 Milyar TL Tasarruf Sağlandı

Türkiye’nin teknik ve ekonomik olarak değerlendirilebilir hidroelektrik potansiyelinin
180 milyar kiloWatt.saat olarak hesaplandığını söyleyen Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ülkemizde HES’lerden 2003 yılında sadece 26 milyar kilowatt.saat enerji üretilirken, bugün  ise kamu ve özel sektör ortaklığı ile 91 milyar kiloWatt.saat enerji üretiliyor. Yani hidroelektrik enerji üretim kapasitesini 2003 yılından beri üç kat geliştirdik. Bu değer toplam kullanılabilir hidroelektrik potansiyelimizin yüzde 50’sini aşıyor.  Özellikle elektrik üretiminin büyük kısmında hammadde olarak doğalgazın kullanıldığı düşünülürse ürettiğimiz bu hidroelektrik enerji sayesinde doğalgaz ithalatından yılda yaklaşık 11 milyar TL tasarruf sağladık. Hedefimiz ise 2019 yılı sonuna kadar 180 milyar kiloWatt.saat olan  teknik ve ekonomik olarak değerlendirilebilir hidroelektrik potansiyelimizin 127 milyar kiloWatt.saat’ini  devreye almak.”

“HES’ler Yenilenebilir Çevre Dostu Bir Enerji Kaynağıdır”

HES’lerden üretilen enerjinin yenilenebilir ve çevreye zarar vermeyen bir enerji üretim şekli olduğunun altını çizen Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Bazı çevreler HES’lerin tabiata ve çevreye zararlı olduğunu söylüyorlar. Kesinlikle böyle bir durum yok. Bütün Dünya HES’lerin çevreci olduğunu kabul ediyor. Amerika ve Avrupa hidroelektrik potansiyelinin yüzde 80-90’ını devreye almış durumda. Bizimde özellikle son günlerde doğalgaz üreticileri ülkeler ile yaşadığımız krizler göz önünde bulundurulursa bu potansiyeli devreye sokmamız gerektiği bir kez daha anlaşılıyor. Enerjide dışa bağımlı bir ülke olmamız dolayısıyla HES’lerin yapılması ülkemiz menfaati açısından bir zarurettir. HES’ler yenilenebilir çevre dostu bir enerji kaynağıdır” değerlendirmesinde bulundu.

“Ülke Ekonomisine Trabzon da Büyük Katkı Verecek”

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafında hizmete alınacak çevre dostu projeler arasında Trabzon’da özel sektör tarafından yapımı tamamlanan projelerin de olduğunu ifade eden Prof. Dr. Eroğlu “Ülke ekonomisine Trabzon da büyük katkı verecek. Trabzon’da yapımı tamamlanan 9 adet HES’in de açılışını diğer projelerle birlikte Sayın Cumhurbaşkanımız yapacak” dedi.

Trabzon’daki Tesislerin Toplam Yatırım Bedeli 390 Milyon Lirayı Buluyor

Trabzon’da hizmete alınacak 9 projenin toplam yatırım bedelinin 390 milyon lira olduğunu söyleyen Prof. Dr. Eroğlu “Açılışı yapılacak Çaykara HES projesinin toplam kurulu gücü
26 MW ve bu tesisten yıllık 105 milyon kiloWatt.saat enerji üretilecek. Ayrıca açılış kapsamında Trabzon’da tesis edilen Arısu HES, Kadahor Regülatör ve HES, Köprüyanı Regülatör ve HES, Manahoz HES, Yanbolu Regülatör ve HES, Köprübaşı HES, Ataköy HES, Karakaya Regülatör ve HES’te hizmete alınacak. Sadece Trabzon’da hizmete alınacak tesisler ile ülke ekonomisine yılda yaklaşık 42,5 milyon lira katkı sağlanacak” değerlendirmesinde bulundu.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir