Vali Öz açıkladı: Yaylalarda artık inşaata izin verilmeyecek

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

yayla evleri yikilacak

Trabzon Valisi A. Celil Öz başkanlığında Valilik binasında, Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Vali Yardımcıları, Jandarma Komutanı, Emniyet Müdürü, Kaymakamlar, Belediye Başkanları, Orman Bölge Müdürü,Tapu Kadastro Bölge Müdürü, Çevre Şehircilik İl Müdürü ve Tarım,Gıda ve Hayvancılık  İl Müdürü’nün katılımıyla;  “Mera ve Yaylalarda Kaçak Kapılaşma ve Kıyıların Korunması” konulu bir toplantı yapıldı.

vali1 vali2

Toplantı öncesi genel bir değerlendirme yapan ve gündem hakkında konuşan Vali Öz,  Turizm sezonu öncesinde mera ve yayla alanlarının korunması ve kaçak yapılaşmanın önlenmesi  ile kıyıların korunması konusunda  ortak bir irade ortaya koyacaklarını vurgulayarak,  “Mera ve yaylaların korunması ve kaçak yapılaşmanın önlenmesi konusunda siyasi irade ile birlikte mevzuatın bize verdiği görev, sorumluluk ve yetkinin daha etkin kullanımı için ortak bir irade ortaya koyup çalışmalarımızı buna göre sürdüreceğiz” dedi.

eynesil sis

Trabzon Valisi Öz, toplantı sonrası alınan kararları açıkladı:

Vali Öz, yaylalarda ve meralarda kaçak yapıların önlenmesi konusunda bundan sonra hiçbir inşaata izin verilmeyeceğini, inşaat başladığı anda ilgililer tarafından yıkılacağını söyledi.  Vali Abdil Celil Öz, “Söz konusu yerlerde yapılaşmayı önlemek adına yayla ve meralara inşaat malzemesi sokulmayacaktır. Tüm asayiş birimlerimiz ve diğer sorumlular bu konuda görevli ve sorumludur. Gerekli kontrolleri yapacaklardır. Ayrıca Mera Kanunu gereği yayla, mera ve ormanlık alanlardaki şahıslara ait  tel örgüler sezon öncesi sökülecektir” diye konuştu.

Vali Öz, plajların herkesin istifade edebileceği şekilde düzenleneceğini ve kesinlikle giriş  ücreti alınmayacağını ifade ederek, bu konuda belediyelerden örnek uygulamalar beklediğini söyledi.

Vali ayrıca, kaçak yapıların yıkılması aşamasında oluşacak masrafların hesaplanıp bina sahiplerinden tahsil edileceğini de sözlerine ekledi.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 Yorum

 1. 14 Şubat 2016, 17:02

  evet cok iyi bir uygulama amma cok gec kalindi cunku o yaylalara giden bulunmayacak su anda yalniz gidiyor bence her yaylaya bir otel yapilsa iyi olur cunku gidende 2 gunlugune oyle bir ziyaret ediyor saygilarimla

 2. 17 Şubat 2016, 16:26

  bence yanlış bir karar. bundan sonraki gençlik zorla geliyor. 15-20 günlük tatillerini yaylada değerlendiriyorlar. trabzona tatil çok mu ucuz hayır çok pahalı ama memleket diye iki sitres atılıyor. eğer yıkılırsa herkes güneye deniz taraflarına gider. yayla demek trabzon turizmine katkı demek.

 3. 18 Şubat 2016, 09:22

  Karara neresinden baksam bilemedim. Yaylalarımız hayvancılık yapan hemsehrilerimizin yazlıkları olmaktan çoktaaaan çıkıp gurbetçilerimizin stres atma yerine dönüşmüştür. Haaaa bu arada inekten, tavuktan,koyundan korkan kokularından burun kıvıran biricik yavrularımıza ve tabii kendi nefsimize son zamanların revaşta olan söylemiyle ORGANİK peynir,tereyağı,yumurta,çökelik siparişi vermeyi unutmuyoruz.Gelelim yapılaşmaya.Benim durumum elverdi yaylaya mütavazi triplek villacık yaptım. Ama Komşum yapamadı. Ne olacak Şimdi Ben yayladan faydalanıp villacığımda keyiflenirken komşum çadırmı kuracak.Bu adalet nasıl sağlanacak?

 4. 9 Mayıs 2016, 20:49

  Sayın vali bey yaylalara inşaat malzamelerinin çıkarılmayacağını açıklamasını yapıyor.

  Konya karaman vilayet olduğu gün musa eroğlu konser verirken aşağıdan yukarıdan yolun sonu göründü konser sunarken vali bey ben bu türküyü yasakladım demiştir
  Fakat vali beyler merkeze çekilmiştir.
  Trabzonun şalpazarı ilçesinin köy yollarından ve o güzelim yayla yollarından acaba haberi varmı
  BANA SORUN DEĞİL ÇÖZÜM GETİR
  of kaymakamı türkiyede birinci geldi nasıl geldi onu araştır sayın vali beyler..