Şalpazarı İlçe Devlet Hastanesi ve A.Y.M.T.A.L. vatandaşları bilinçsiz ilaç kullanımı konusunda uyardı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Şalpazarı’nda İlçe Devlet Hastanesi ve Ayten Yılmaz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi işbirliği ile bir kampanya düzenlenerek vatandaşlar bilinçsiz ilaç kullanımı konusunda uyarıldı.

Dün Dereköy Mahallesi’nde Trabzon Sağlık İl Müdürlüğü’ne ait araçta açılan stant da sağlık personeli ve öğrenciler tarafından vatandaşlara özellikle gereksiz antibiyotik kullanımı konusunda uyarıcı broşürler dağıtıldı. Stant da ayrıca bilinçsiz ilaç tüketimi konusunda video gösterimi de yapıldı.

Üzerlerine özel tişörtler giyen Ayten Yılmaz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri gün boyu İlçe merkezinde dolaşarak vatandaşlara broşürler dağıttılar. Şalpazarı İlçe Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Özgür Vuran ve Okul Müdürü Mustafa Demir ile öğretmenler de kampanya sırasında öğrencilere destek verdiler.

Şalpazarı İlçe Devlet Hastanesi Başhekimi ve İlçe Sağlık Müdürü Dr. Özgür Vuran, Ülkemizde ve tüm dünyada gereksiz, etkisiz ve yüksek maliyetli ilaç kullanımının arttığını belirterek, bu durumun gerek insan ve gerekse çevre sağlığını olumsuz etkilediğini söyledi.

İlaçların mutlaka doktor tavsiyesi ile, ne eksik ne fazla kullanılmaması gerektiğini ifade eden Başhekim Dr. Özgür Vuran, “Nezle, grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklarda da antibiyotik kullanmanın faydasının olmadığı bilindiğinden bu konuda da ısrarcı olmamamız gerekmektedir” diyerek, ‘çok ilaç değil, doğru ilaç kullanmanın hastalıkları iyileştirdiğinin unutulmamasını sözlerine ekledi.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir