Şalpazarı’nda yaya öncelikli trafik eylemi gerçekleştirildi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde, 28 Ekim 2018 tarihinde, Karayolları Trafik Kanunu’nun 74. maddesinde yapılan değişiklikle trafikteki can kayıplarının yaklaşık yüzde 23’ünü oluşturan yayaya çarpma şeklindeki kazara yönelik önemli bir adım atılarak “Yaya Öncelikli Trafik” anlayışı yasal bir zemine oturtulmuştu.

Söz konusu düzenlemeye göre bundan böyle araç sürücüleri, görevli veya trafik ışığı bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışlarına, yaya veya okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamak, buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yaya varsa durarak ilk geçiş hakkını onlara vermek zorunda olacak.

İçişleri Bakanlığınca 2019 yılının “Yaya Öncelikli Trafik Yılı” ilan edilmesinin ardından ülke genelinde “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” sloganıyla eş zamanlı bir kampanya başlatıldı. Şalpazarı’nda Hükümet binası önünde de bir eylem düzenlendi. Kaymakam Murat Beşikci, burada toplanan öğrenciler, öğretmenler, daire amirleri ve vatandaşlara hitaben bir konuşma yaptı. Türkiye’de doğal ölümler dışında en çok ölüme sebebiyet veren unsurun trafik kazaları olduğunu ifade eden Kaymakam Beşikci,  “Her sene trafik kazalarında onlarca insanımız hayatını kaybediyor. Bunun yanında da maddi ve manevi oldukça büyük bir yük altına giriyor Ülkemiz.” diye konuştu.

 

Ayrıntılar yayına hazırlanıyor…

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir