Yayla ve köylerdeki çirkin yapılaşma AB destekli Projeyle önlenmeye çalışılacak

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ab proje of

Trabzon’da düzenlenen Proje kapanış törenine katılan Vali Yücel Yavuz, “Yaylalarımız betonlaştırıldı, tarumar edildi. Artık bu dönemi geçeceğiz. Bu konuda yasal düzenlemenin eli kulağında” dedi.

Karadeniz Teknik Üniversitesi – Of Teknoloji Fakültesi ortaklığı ile Of Ticaret ve Sanayi Odası tarafından yürütülen, “Yayla ve Köylere Uygun Ahşap Yapıların İnşaa, Bakım ve Onarım İşlemlerini Gerçekleştirebilecek Nitelikli Elemanların Yetiştirilmesi” Projesinin ‘Ahşap Yapılar ve Ahşap Farkındalık‘ isimli kapanış toplantısı Trabzon Novotel’de yapıldı.

yayla-evleri  IMG_0373

Toplantıda bir konuşma yapan Trabzon Valisi Yücel Yavuz, yaylaların işin kolayına kaçılıp betonlaştırılarak tarumar edildiğini söyledi. Vali Yücel Yavuz, “Yaylalara kadimden beri sahip olan yerleşik insanlarımız oralara özlemle gitmekte ve oralarda senenin en az 6 ayını geçirmektedir. Belki orijinal yayla evi yapacak usta olmadığından işin kolayına kaçılıp, tuğlayla betonla oralar tarumar ediliyor. Ama bunun önüne geçeceğiz. Artık bu konuda yapılacak yasal düzenlemeler eli kulağındadır. Alternatif üretmemiz lazım, Oraya yöreye uygun, yayla kültürüne ve ahşap mimariye uygun yapılar yapılmalıdır. Usta lazım. İşte bu Projede yetişen 18 usta” diye konuştu.

Vali Yücel Yavuz AB Projesi'nde yetişen ahşap ustalarına sertifikalarını dağıttı
Vali Yücel Yavuz AB Projesi’nde yetişen ahşap ustalarına sertifikalarını dağıttı

Toplam bütçesi 225.497 Avro olan Projenin 200.692 Avrosu hibe, kalan 24.804 Avro ise Of Ticaret ve Sanayi Odası’nın katkısı olup, 20 gence ahşap ürünleri ve ahşap yapı sektöründe istihdam edilebilecek mesleki eğitim verildi.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir