Yaylalarda bu yıl içinde yapılan evler yıkılacak

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

yayla evi

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bazı temaslarda bulunmak üzere geldiği Trabzon’da yaylalardaki kaçak yapılaşmanın önüne geçilmesi konusunda başlattıkları çalışmaları anlattı.

Akçaabat’ta; Akçaabat, Vakfıkebir, Beşikdüzü, Çarşıbaşı, Düzköy, Tonya, Şalpazarı İlçelerinden toplam 242 Mahalle Muhtarı ile istişare toplantısında bir araya gelen Bakan Soylu, bu yıl başından itibaren yaylalarda tespit edilen 1.750’nin üzerindeki kaçak yapının yıkılacağını söyledi.

muhtarlarla

Yaylaların önemine değinen ve kaçak yapılaşmaya dikkati çeken İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, şöyle devam etti:

“Bu sene 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren bizim yaylalarımızda kaçak bin 750’nin üzerinde yapı yapıldı. Bu normal bir şey değil. Bunu tespit ettirdik, son 1 ayda, 1,5 ayda valiliğimiz, jandarmamız tek tek tespit ettiler. Yaylalarımız, bize bırakılan miraslardır. Bugün bir günlüğüne biri yaylaya gidecek, neyle karşılaşacak 4,5 katlı hangar gibi bir evle karşılaşacak, bu doğru değil. Bütün bildiklerimizi unutmaya başladık. Evet zenginleşiyoruz, doğru ama bunu doğru bir istikamette ilerletmemiz lazım. Paramızı da çarçur etmememiz lazım, işin doğrusu bu. Buradan gittiği zaman şuradaki estetiği, yaylada da görebilmeli, yaylada da bunu yaşayabilmeli. 3 katlı, 3,5 katlı hangar gibi, 2 katlı hangar gibi yapılar.

IMG_1802

Biz çözüm mekanizmasıyız, doğru ama bir gecede orada hemen bir katlı, ertesi gece iki katlı binayı dikiyor, kendi olmayan arazisini başkasına satıyor, bir de yaylanın kendi otantiğine ait olmayan şekilde onun etrafını tel örgü veya duvarla çeviriyor. Yayla dediğiniz açık arazidir, özelliği budur. Kendimize ait yeni işler icat etmeye başladık ve bunlarla ilgili de tüm tespitler yapıldı. 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren yapılanlar yıkılacak, hiç kimse kusura bakmasın. Bin 750 üzerinde yapı var. Biz burayı geçmişimizden aldığımız emaneti kirleterek geleceğimize bırakamayız. Kimse kusurumuza bakmasın, bunlar tek tek yıkılacak. ”

Bu konu hakkında kendini de sorgulamaya başladığını dile getiren Soylu, “Demek ki biz terörle uğraşırken, başka işleri biraz ihmal etmişiz. Kendi kendime de kabahat buldum” diye konuştu.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir