Sarıkamış Şehitlerimizi Sis Dağı’na yürüyerek andık

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sarıkamış Harekatı’nın 109. yıldönümü münasebetiyle 2.182 rakımlı Sis Dağı’na “Sarıkamış Şehitlerimizi Anma Yürüyüşü” yapıldı.
Ellerinde Türk Bayraklarıyla zirveye yürüyen; asker-polis, öğrencilerin de aralarında bulunduğu vatandaşlar Sarıkamış ruhunu yaşattılar.
Sis Dağı zirvesindeki tören Kur´an tilavetiyle başladı. Şehitlerimiz için saygı duruşunda bulunuldu. İstiklal Marşımız okundu. Bir genç Sarıkamış şiiri okudu. Şehitlerimiz için dualar edildi.
Törende konuşan Trabzon Gençlik ve Spor İl Müdürü Lokman Arıcıoğlu, “Burada, Rus işgaline karşı kahramanlık abidesi olan Sarıkamış Harekatının 109. yıldönümü için toplanmış bulunuyoruz. Sarıkamış’ta şehadete yürüyen tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum” dedi.
Şalpazarı Belediye Başkanı Refik Kurukız da, “Bundan tam 109 yıl önce, 1914 yılında, Allahuekber Dağları´nda 3 bin metre rakımda, 3 metre karda, dedelerimiz, askerlerimiz yani bugüne vesile olan şehitlerimizi anma vesilesiyle burada toplanmış bulunuyoruz. Arap Yarımadası´ndan gelen teçhizatı donanımı günün şartlarına uygun olmayan askerlerimizin, ama her ne kadar donanımı da yetse eksi 30 derecelere varan hava şartlarında, kimi kaynaklara göre 90 bin, kimi kaynaklara göre 60 bin, kimi kaynaklara göre de 42 bin askerimizi şehit verdik. Donarak öldüler. Biz torunlara bu vatanı bırakmak için can verdiler. Biz de torunlarımıza bu vatanı, turanı, kızıl elmayı, Allah’ın davası, i’la-yi kelimatullah davasını hür olmak, özgür olmak için, şehit olma adına bizler de şehit olmak için varız diyoruz” diye konuştu.
Şalpazarı Kaymakamı Semih Memiş de şunları söyledi:
“Bugün tam 109 yıl önce Birinci Dünya Savaşı´nda Rusların memleketimizi işgalini önlemek için kışın en dondurucu soğuğunda Allahuekber Dağları´nda yürüyerek vatan ve millet diyerek canını feda eden Sarıkamış Şehitlerimizi anmak üzere burada toplandık Vatan için canlarını feda eden şehitlerimize minnettarız. Sarıkamış Şehitlerimizi anmak için düzenlediğimiz programımıza katılan herkese teşekkür ediyorum”
Konuşmaların ardından vatandaşlara buğday çorbası dağıtıldı.

Sarıkamış Şehitlerimizi Anma Yürüyüşü Programına; Trabzon İl J. K. Tuğgeneral Mustafa Erdem, İlçe J. K. V. Kürşat Tokgöz, İlçe Emniyet Amiri Ahmet Kılıç, Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Murat Ayaz, İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Türkmen, diğer bazı daire amirleriyle emniyet ve jandarma personeli de katıldı.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir